wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-31| GIS, Mapy, Instytucje

Cmentarze w warszawskim geoportalu

Cmentarz Prawosławny na Woli to piąta nekropolia, której szczegółowe dane dostępne są w wyszukiwarce grobów w oficjalnym serwisie mapowym m.st. Warszawy. Można w nim znaleźć ponadto listę 50 stołecznych cmentarzy wraz z ich lokalizacją na mapie.


Cmentarze w warszawskim geoportalu
Jak informuje stołeczny ratusz, w bazie wyszukiwarki znajduje się już ponad 230 tys. grobów oraz prawie 500 tys. osób pochowanych. Wyszukiwarka obejmuje pięć warszawskich cmentarzy: Stare Powązki, Ewangelicko-Augsburski, Komunalny Północny, Wojskowy oraz Cmentarz Prawosławny na Woli, którego inwentaryzacja rozpoczęła się w tym roku.

Mapa stołecznych cmentarzy zawiera wyszukiwarkę, której zadaniem jest wskazanie dokładnej lokalizacji nagrobka. Na cmentarzach zabytkowych dodatkowo można znaleźć szczegółowe informacje o poszczególnych miejscach pochówku, tj. zdjęcia nagrobka, informacje o materiale, z jakiego został wykonany, oraz inskrypcje i bibliografię, jeśli przy opracowywaniu informacji korzystano z publikacji.

Jak znaleźć interesujące nas informacje? W okienku po prawej stronie ekranu wchodzimy w zakładkę wyszukiwarka, zaznaczamy interesujący nas cmentarz, a następnie wpisujemy dane osoby, której miejsca pochówku poszukujemy, tj. nazwisko, imię, datę śmierci. Po wyświetleniu listy wyników należy wybrać dane odpowiadające szukanej osobie. Spowoduje to powiększenie mapy cmentarza do miejsca, gdzie znajduje się szukany nagrobek, symbolizujący go prostokąt zostanie podświetlony na niebiesko, a z boku wyświetli się okienko z ogólnymi lub bardziej szczegółowymi informacjami.

Warto przypomnieć, że projekt inwentaryzacji cmentarzy zabytkowych powstał z inicjatywy Urzędu m.st. Warszawy i realizowany jest przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków we współpracy z Biurem Cyfryzacji Miasta, Miejskim Centrum Sieci i Danych oraz Biurem Geodezji i Katastru. Obecnie partnerem projektu jest Archidiecezja Warszawska – Warszawska Kuria Metropolitalna – zatrudniająca osoby wykonujące prace inwentaryzacyjne na Starych Powązkach.

Ponadto w prace inwentaryzacyjne zaangażowane są: Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. J. Waldorffa, Zarząd Cmentarza Stare Powązki, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy, oraz Gimnazjum nr 47 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, którego uczniowie, w ramach szkolnego projektu „Kotwice pamięci”, prowadzą (pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków) prace inwentaryzacyjne na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. Wcześniej w projekt zaangażowany był także Urząd Pracy – Dział Obsługi Osób Niepełnosprawnych i Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie – Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych, które pomogły w zaktywizowaniu do prac inwentaryzacyjnych osób niepełnosprawnych.

Trzeba zaznaczyć, że inwentaryzacja jest w trakcie realizacji w związku z tym prezentowana usługa nie obejmuje całości obszarów cmentarzy. W miarę opracowywania kolejnych kwater/alej mapa będzie aktualizowana, a obszary wyszukiwania zostaną poszerzone.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS