|2022-09-28| artykuł sponsorowany |
Firma
Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę do montażu pompy ciepła?
Walka ze smogiem, wysokie ceny tzw. paliw kopalnianych i coraz wyższe ceny prądu powodują, że właściciele domów zaczynają patrzeć na swoje budynki bardziej ekonomicznie niż kiedykolwiek wcześniej. Rozwój rynku energii odnawialnej, w tym pomp ciepła, wykorzystujących do pozyskania energii cieplnej powietrze z zewnątrz budynku, pozwala wielu gospodarstwom na skorzystanie z tańszej, bezobsługowej alternatywy niewygodnych pieców węglowych lub gazowych. Na co należy jednak zwrócić uwagę, by — zamiast borykać się z instalatorami, a później wiecznymi awariami — cieszyć się dobrze wykonaną instalacją oraz ciepłym domem na długie lata?
Po pierwsze — wybór rzetelnej, znanej na rynku firmy
Instalacja pompy ciepła, podobnie jak inne prace związane z budową i remontem domu, może przebiegać sprawnie lub przerodzić się dla inwestora w koszmar. Dlatego ważne jest, by powierzyć wykonanie firmie, która kompleksowo zajmie się nie tylko wykonawstwem, ale również zaprojektuje niezbędne instalacje, pomoże w pozyskaniu dofinansowania, a po sprawnym uruchomieniu pompy ciepła zapewni okresowe przeglądy, serwisowanie oraz gwarancję w przypadku awarii.
Kompleksowa usługa — dlaczego jest taka ważna
Niewłaściwy dobór pompy ciepła lub samodzielne próby obliczenia zapotrzebowania na moc i zatrudnianie ekipy „z przypadku”, która pod dyktando inwestora zamontuje pompę, z reguły kończy się katastrofą. Niedoszacowana moc urządzenia nie zapewni komfortu cieplnego. Zakupiona „na wyrost” pompa ciepła będzie pracować niestabilnie, na przemian włączając się i wyłączając, przez co szybciej ulegnie awarii, a jej żywotność będzie krótsza. Naprawa lub serwis w takich przypadkach są kosztowne, ponieważ firmy, które nie uczestniczyły w montażu, często każą sobie słono płacić za usługę weryfikacji błędów innych ekip. Gwarancje często opiewają tylko na samo urządzenie, nie obejmując już wykonania wadliwej instalacji, a wykonawca zrzuca winę na projekt lub przestarzałą instalację, pod którą została podpięta pompa ciepła.
Jak powinna wyglądać usługa instalacji pompy ciepła?
Pompy ciepła działają skutecznie pod warunkiem właściwego dobrania mocy do zapotrzebowania gospodarstwa. Dlatego przed zakupem urządzenia niezbędne jest wykonanie solidnego audytu, który określi, jakie urządzenie będzie odpowiednie. Fachowiec musi wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię domu, ale również jego stan ogólny, ocieplenie, przeszklenia, rodzaj dotychczas używanych grzejników, bojlerów czy zbiorników wyrównawczych. Istotne jest również, czy inwestorzy planują korzystać z innych źródeł ciepła, czy w domu jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, jakie jest zużycie ciepłej wody itp. Po zebraniu danych specjalista powinien zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania, doradzając i wyjaśniając wątpliwości. Na życzenie inwestora może również pomóc w pozyskaniu dotacji z takich programów jak „Czyste Powietrze” lub „Moje Ciepło”.
Urządzenie jest dobierane indywidualnie do budynku, w którym ma być zainstalowane. Montaż powinien być wykonywany przez sprawdzony zespół instalatorów posiadających uprawnienia, dzięki czemu inwestor może otrzymać komplet dokumentacji pozwalający na sprawny odbiór urządzenia. Istotna jest również tzw. obsługa posprzedażna, w której zespół serwisantów będzie dbał o bezawaryjną pracę urządzenia, a kompleksowość usługi zapewni pewną gwarancję, że w przypadku niespodziewanych problemów szybko i sprawnie zostaną one rozwiązane. Inwestorowi pozostaje cieszyć się, że przez długie lata ma zapewnione tanie, ekonomiczne i wydajne ciepło w swoim domu.
|