Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-09-30| GIS, Mapy

Mapa powie, czy warto inwestować w pompę ciepła

Galopujące ceny gazu, węgla czy oleju opałowego sprawiają, że coraz więcej właścicieli nieruchomości z nadzieją patrzy na pompy ciepła. Warto jednak wiedzieć, że inwestycja w to rozwiązanie nie wszędzie ma sens. Gdzie w takim razie się opłaca? Jak udowadniają Niemcy, odpowiedź na to pytanie można zaprezentować na interaktywnej mapie.


Mapa powie, czy warto inwestować w pompę ciepła

To, że technologie GIS-owe wspierają wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, nie jest niczym nowym. W ostatnich latach powszechne stały się bowiem różnorodne lokalne serwisy mapowe prezentujące potencjał solarny budynków. Dzięki nim właściciel nieruchomości może łatwo sprawdzić, czy opłaca mu się instalować panele fotowoltaiczne, a bardziej szczegółowe serwisy wskazują nawet konkretne fragmenty dachu najlepiej nadające się do tego typu inwestycji.

Na podobnej zasadzie dziaÅ‚a uruchomiony niedawno portal „Wärmepumpen-Ampel” (sygnalizacja Å›wietlna pomp ciepÅ‚a), którego autorem jest monachijski instytut FfE. Z punktu widzenia użytkownika korzystanie z serwisu jest bardzo proste. Wystarczy wpisać kod pocztowy, by wyÅ›wietlić mapÄ™, na której nieruchomoÅ›ci oznaczono kolorami sygnalizacji Å›wietlnej. Zielone obiekty oznaczajÄ… budynki nadajÄ…ce siÄ™ do instalacji pomp ciepÅ‚a, dla żółtych inwestycja ta prawdopodobnie bÄ™dzie opÅ‚acalna, a dla czerwonych raczej nie bÄ™dzie ona miaÅ‚a sensu.

Jak okreÅ›lono te dane? Analiza objęła 17 mln budynków mieszkalnych w caÅ‚ych Niemczech (na 19 mln wszystkich). Dla każdego z nich wykorzystano takie informacje jak: powierzchnia dziaÅ‚ki, budynku i dachu, odlegÅ‚ość od sÄ…siednich budynków czy wiek budynku. Na tej podstawie wyliczono zapotrzebowanie obiektu na energiÄ™ cieplnÄ… oraz potencjalnÄ… ilość tej energii, jakÄ… mogÄ… dostarczać pompy bazujÄ…ce na cieple z ziemi, sÅ‚oÅ„ca i powietrza (Å‚Ä…cznie pod uwagÄ™ wziÄ™to cztery typy tych instalacji). JeÅ›li pierwsza wartość przewyższa drugÄ…, budynek oznaczono na mapie na zielono. Analiza FfE wykazaÅ‚a, że do kategorii tej można zaliczyć 2/3 przeanalizowanych obiektów. Na żółto oznaczono zaÅ› 9% budynków, a na czerwono – pozostaÅ‚e 25%.

Szczegółowe informacje dotyczące wyników analizy można uzyskać, klikając konkretny budynek. Dowiemy się wówczas, jaki typ pompy ciepła będzie najlepszy na danej działce. Pojawi się również link do działu FAQ, gdzie w szczegółach wyjaśniono metodykę obliczania potencjału tego źródła ciepła.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama