Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-30| artykuł sponsorowany | Firma

Jak zmieniają się ceny za metr kwadratowy nieruchomości w Warszawie?

W analizie rynku pomoże szybka wycena nieruchomości. Średnie ceny mieszkań w stolicy zmieniają się niemal z tygodnia na tydzień. To skomplikowana sytuacja zarówno dla kupujących, jak i dla osób, które chcą sprzedać posesję. Jak wygląda dynamika cen w stolicy w 2022 roku? O czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się parafować umowę kupna-sprzedaży?


Jak zmieniają się ceny za metr kwadratowy nieruchomości w Warszawie?
Struktura warszawskiego rynku nieruchomości — co trzeba wiedzieć?

W granicach miasta stołecznego znajdziemy niemal milion posesji mieszkalnych. Co ciekawe, mimo tak imponującej liczby, w Warszawie wciąż mamy do czynienia z deficytem lokalowym. To doskonała sytuacja dla osób, które chcą sprzedać swój metraż.

Kusi też uśredniona cena za metr kwadratowy, która w Warszawie jest zbliżona do 13 tysięcy złotych. To o wiele więcej, niż zapłacimy za mkw w Krakowie (11 000 zł), czy we Wrocławiu (10 000 zł). Jeśli szukamy atrakcyjnych cen w dużych ośrodkach miejskich, to najniższymi stawkami mogą pochwalić się Katowice i Łódź: po około 6900 złotych.

Warszawski rynek nieruchomości nie jest jednak monolitem. Można tu znaleźć zarówno dzielnice, gdzie cena za meter będzie zbliżona do 10 tysięcy złotych (Ursus, Wesoła), jak i o wiele droższe, gdzie za mkw zapłacimy nawet 14 tysięcy zł. W tym gronie trzeba wymienić Śródmieście.

Warto wskazać na to, że w strukturze warszawskiego rynku nieruchomości dokonuje się właśnie pewne przetasowanie. Głównym motorem napędowym nadchodzących zmian jest galopująca inflacja, trudna sytuacja ekonomiczna i drożyzna, a także wojna na Ukrainie.

Wszystkie te, pozornie ze sobą niepowiązane czynniki, doprowadziły do rosnących obaw o stabilność finansową wielu polskich rodzin. Dziś, po raz pierwszy od lat, liczba składanych wniosków kredytowych, mocno spadła. Szacuje się, że aż o 60% w ujęciu rocznym.

To skomplikowana sytuacja, która zmusza do wielu kompromisów. Jak nigdy wcześniej, trzeba też na poważnie podejść do wyceny nieruchomości w Warszawie — taką usługę świadczy SonarHome. Co warto o niej wiedzieć?

Jak długo trwa wycena nieruchomości?

Jeśli skorzystamy z usług rzeczoznawcy, to na prawnie wiążący operat szacunkowy będziemy musieli poczekać nawet i kilka tygodni. Wpływa na to m.in. analiza rynku, a także historia lokalu i jego sytuacja właścicielska. Warto zwrócić też uwagę na to, że przygotowanie takiego dokumentu jest usługą płatną — ceny wahają się od około 400 do nawet 1200 złotych.

W sytuacji, kiedy każdy z nas musi zaciskać pasa, to spora kwota. Zwłaszcza jeśli chcemy poznać tylko wycenę mieszkania w Warszawie dla zaspokojenia swojej ciekawości. Na szczęście istnieje też szybszy, a na dodatek darmowy sposób, by szybko dotrzeć do tych danych.

W serwisie SonarHome.pl wystarczy podać tylko kilka informacji o mieszkaniu, w tym:

• metraż,
• jego lokalizację,
• piętro, na którym lokal się znajduje,
• informacje o usługach towarzyszących (garaż, balkon, przypisane miejsce parkingowe itp.).

Zaawansowany algorytm, który analizuje setki danych w czasie rzeczywistym, w kilka chwil poinformuje nas o szacunkowej wartości posesji.

Dynamika cen mieszkań w Warszawie — czego można się spodziewać?

Można założyć, że spowolnienie gospodarcze to już w zasadzie fakt. Wielu ekonomistów twierdzi też, że inflacja zostanie z nami na dłużej. Warto więc zastanowić się nad tym, czy lepszą decyzją będzie sprzedaż mieszkania, czy raczej „mrożenie kapitału” i czekanie na lepsze czasy.

Mimo tego, że cena zbliżona do 13 tysięcy złotych za metr na pewno może robić duże wrażenie, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w 2022 roku realna wartość złotówki maleje. Z drugiej strony, za jakiś czas, gdy sytuacja ekonomiczna w kraju się ustabilizuje, jest dość prawdopodobnym, że ceny mieszkań w Warszawie znów zaczną rosnąć.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS