Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-29| GIS, Mapy, Firma

Analiza nasłonecznienia dla działki w portalu polska.e-mapa.net

Narzędzie generowania raportu dla działki ewidencyjnej w portalu polska.e-mapa.net zostało rozszerzone o mapę nasłonecznienia.


Analiza nasłonecznienia dla działki w portalu polska.e-mapa.net
Mapa tworzona jest w oparciu o dane NMPT (numeryczny model pokrycia terenu) z zasobów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i przedstawia sumę całkowitego natężenia promieniowania słonecznego w dniu przesilenia letniego, tj. 21 czerwca.

Po kliknięciu w wygenerowanym raporcie linku „Widok w portalu e-mapa” analiza nasłonecznienia zostanie wyświetlona w portalu e-mapa.net, gdzie za pomocą narzędzia „Informacja o obiekcie” można sprawdzić ilość energii we wskazanym miejscu. Kolorem żółtym oznaczono obiekty i tereny z największą ekspozycją na słońce, a kolorem ciemnoniebieskim/fioletowym – obszary, które są zacienione i dociera do nich najmniej energii słonecznej.

Prezentacja nasłonecznienia może być szczególnie przydatna dla osób planujących montaż instalacji fotowoltaicznej na terenie nieruchomości. Pozwoli ona wskazać najlepsze miejsca na umiejscowienie paneli i określić maksymalną ilość energii potencjalnie dostępnej do wykorzystania. Informacje widoczne na mapie mogą być pomocne również przy planowaniu lokalizacji budynku lub ogrodu tak, by najlepiej uwzględnić potrzeby związane z dostępem do światła słonecznego.

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS