Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-09-26| GIS, Mapy, Instytucje

Nowa mapa radiacyjna Polski

Państwowa Agencji Atomistyki opublikowała nową mapę radiacyjną kraju, która – jak przekonują jej twórcy – ma przystępną grafikę, więcej niż do tej pory funkcji, jest łatwa w użytkowaniu i spełnia najnowsze standardy dotyczące publikacji internetowych.


Nowa mapa radiacyjna Polski
Nowa mapa pokazuje bieżące wskazania stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Po otwarciu wystarczy w Menu rozwinąć zakładkę „Stacje PMS”, a następnie wybrać „Moc dawki”. Zainteresowani mogą korzystać z dostępnych, różnorodnych podkładów mapowych, które mają pomóc w otrzymaniu możliwie pełnej informacji przestrzennej. Dostępne są:
• OpenStreetMap – powszechnie dostępna mapa stosowana np. w nawigacji;
• ortofotomapa – mapa złożona ze zdjęć z perspektywy „lotu ptaka”;
• cieniowanie i hipsometria – mapa odwzorowująca ukształtowanie terenu;
• mapa podkładowa BDOO i BDOT10k – przedstawia sieć głównych dróg w Polsce;
• proste mapy zarysowujące granice Polski, województw oraz umiejscowienie głównych rzek.

Aby odczytywać wartości poszczególnych stacji, wystarczy najechać kursorem na wybraną lokalizację. PAA udostępnia też dane historyczne – każdy może sprawdzić wskazania aparatur odnotowane w wybranym przedziale czasowym. Wyniki dostępne są w dwóch formatach do wyboru: tabelarycznym lub w postaci wykresu. Legenda dla stacji jest tak dobrana, aby była zgodna ze sposobem publikacji danych z systemu europejskiego monitoringu radiacyjnego EURDEP https://remap.jrc.ec.europa.eu/Consent/Simple.aspx.

Nowa mapa sytuacji radiacyjnej w Polsce to jeden z elementów wdrażania w Państwowej Agencji Atomistyki Komputerowego Centrum Analizy Danych (KCAD). KCAD to nowoczesne narzędzie, które ułatwi pracę ekspertom zajmującym się bieżącą oceną oraz analizą sytuacji radiacyjnej. Centrum to zintegrowany system informatyczny, składa się z bazy danych monitoringu radiacyjnego oraz narzędzi do szczegółowej analizy i raportowania.

Nowa mapa jest portalem rozwojowym. PAA zamierza dodać w najbliższej przyszłości wskazania dziewięciu stacji pomiarowych, które należą do GIOŚ – IMiGW. Będzie publikować również wyniki badań laboratoryjnych promieniotwórczości w różnych próbkach środowiskowych (np. wody Morza Bałtyckiego, wody powierzchniowe, gleba) oraz żywności.

Udostępniane na mapie wyniki poszczególnych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych podawane są w nanosivertach na godzinę (nSv/h). Wskazania stacji różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, struktura geologiczna itd.). W większości przypadków stacje zainstalowane w ramach polskiego monitoringu radiacyjnego pokazują wartości poniżej 0,1 µSv/h. Pojedyncze aparatury odnotowują moc dawki na poziomie ponad 0,1 µSv/h w bezdeszczową pogodę. W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 µSv/h, a nawet w niektórych przypadkach do niemal 0,3 µSv/h.

Zakres powyżej 0,3 µSv/h w Polsce wymaga weryfikacji źródła pochodzenia podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. Pamiętajmy jednak, że w wielu miejscach w Europie 0,3 µSv/h to poziom tła naturalnego. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat. Obecnie sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie – nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Agencja stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

System krajowego monitoringu sytuacji radiacyjnej składa się aktualnie z ponad 70 przyrządów pomiarowych, w tym z 40 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych Państwowej Agencji Atomistki. To tzw. stacje PMS (ang. Permanent Monitoring Station). Od 2016 r. Agencja rozwija ten system. W ciągu ostatnich lat PAA zakupiła ok. 50 nowoczesnych stacji PMS, które instalowane są w nowych lokalizacjach, także wzdłuż wschodniej granicy. Wysłużone aparatury wymieniane są natomiast na nowe. Rozwój monitoringu krajowej sytuacji radiacyjnej wynika przede wszystkim z Programu polskiej energetyki jądrowej, czyli programu budowy w kraju elektrowni jądrowych. Zgodnie z założeniami tego programu, do 2033 r. w kraju ma funkcjonować ok. 150 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Źródło: PAA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama