wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-22| Firma

Produkcja budowlana wciąż rośnie, ale inwestycji startuje coraz mniej

Już 16. miesiąc z rzędu rośnie produkcja budowlano-montażowa w kraju – wynika z najnowszych szacunków GUS. Mniej optymistycznie wyglądają natomiast dane o budownictwie mieszkaniowym.


Produkcja budowlana wciąż rośnie, ale inwestycji startuje coraz mniej

W sierpniu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Największy skok zanotowano wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków – aż o 25,7%. W przypadku podmiotów realizujących roboty budowlane specjalistyczne ten wzrost wyniósł 1,3%, a w tych specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 1,6%.

Główny Urząd Statystyczny podał jednocześnie dane o budownictwie mieszkaniowym za okres styczeń – sierpień 2022. Te statystyki są już mniej optymistycznie. Wprawdzie wynika z nich, że w okresie tym oddano do użytku 145,5 tys. mieszkań, czyli o 1,8% więcej niż w roku ubiegłym, ale równocześnie liczba wydanych pozwoleń lub zgłoszeń budowy spadła o 5,7% do poziomu 214,8 tys. mieszkań. Gdy zgłębić te dane, okazuje się, że za spadek ten odpowiadają inwestorzy indywidualni – w ich przypadku liczba pozwoleń i zgłoszeń zmniejszyła się aż o 20,7%. Z kolei dla deweloperów wskaźnik ten wzrósł o 2,4%.

Z danych GUS wynika ponadto, że w badanym okresie rozpoczęto budowę 148,9 tys. mieszkań, tj. o 23,4% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 85,1 tys. mieszkań (o 27,0% mniej), a inwestorzy indywidualni – 61,4 tys. (o 17,4% mniej).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS