Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-16| Edukacja

Akcenty geodezyjno-kartograficzne na Festiwalu Nauki w Warszawie

Dziś w stolicy rusza Festiwal Nauki, wydarzenie ma na celu popularyzację nauki w społeczeństwie. Na uczestników tegorocznej 26. edycji czeka wiele fascynujących wykładów, pokazów i warsztatów. Impreza potrwa do 30 września.


Akcenty geodezyjno-kartograficzne na Festiwalu Nauki w Warszawie

Wśród ogromnej liczby festiwalowych wydarzeń znaleźliśmy kilka akcentów geodezyjno-kartograficznych. Wydaje się, że najbogatszą ofertę pod tym względem ma Centrum Badań Kosmicznych PAN (ul. Bartycka 18A), które w najbliższą niedzielę 18 września w godz. 10.00-15.00 otworzy swe podwoje dla zwiedzających. Zaplanowane są spotkania z naukowcami, wykłady i aktywności dla najmłodszych. – Opowiemy o tym, czym zajmuje się CBK PAN, jakie instrumenty badawcze wykonaliśmy i czego dzięki nim dowiedzieliśmy się o kosmosie – czytamy w zapowiedzi.

CBK PAN zaprasza na dwa wykłady popularno-naukowe: o 10:30 „Europejski program Copernicus – w jaki sposób są wykorzystywane zobrazowania satelitarne Ziemi” (dr Anna Foks-Ryznar), a o 12:00 „Rozważania o planetach pozasłonecznych” (dr Paweł Wajer). Dla chętnych przewidziane są też m.in. warsztaty pt. „Zabawy i quizy teledetekcyjne”. CBK PAN zachęca także do odwiedzenia Centrum Informacji Kryzysowej (CIK), które – wykorzystując dane satelitarne – wspiera służby ratunkowe w sytuacjach kryzysowych, jak powodzie lub rozległe pożary. Pracownicy CIKu wygłoszą też dwie krótkie prelekcje „Kultura i planowanie bezpieczeństwa” oraz „Geoinformacja w służbie”.

Swoje propozycje dla uczestników Festiwalu ma również Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (pl. Politechniki 1), który zaprasza m.in. na:
• wystawę zatytułowaną „Niemieckie obozy działające na ziemiach Polski w latach 1939–1945 – zdjęcia i materiały z badań” (organizowaną przez dr. inż. Sebastiana Różyckiego). WGiK prowadzi bowiem multidyscyplinarne badania związane z funkcjonowaniem niemieckich obozów zagłady, koncentracyjnych i pracy funkcjonujących w latach 1939–1945. Podejmowane działania na rzecz upowszechniania nauki mają na celu budowanie współpracy między podmiotami działającymi w obszarze nauki, a podmiotami działającymi w sferze społecznej. Niniejsza wystawa zaprezentuje zdjęcia wykonane podczas prac terenowych prowadzonych w miejscach pamięci (tj. m.in. na obszarze Obozu Zagłady Treblinka II, Obozu Pracy Treblinka I, Obozu Zagłady w Kulmhof). Na wystawie zostaną przedstawione również archiwalne zdjęcia lotnicze, mapy oraz dokumenty i relacje świadków wykorzystywane podczas badań. Otwarcie wystawy zaplanowano na 23 września.
• warsztat pt. „Skąd się biorą mapy w smartfonach”. Dlaczego mapa, której używamy w smartfonie wygląda właśnie tak? Skąd się wzięły te linie, punkty, opisy? Czy mogę taką mapę zbudować samodzielnie? Organizatorzy wydarzenia deklarują udzielenie odpowiedzi na te pytania w trakcie zajęć praktycznych. Efektem zajęć będzie wykonanie przez użytkowników mapy, którą będą mogli używać w swoim smartfonie

Katedra Tektoniki i Kartografii Geologicznej Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Żwirki i Wigury 93) zaprasza z kolei na wydarzenie pt. „Od kamyczka do mapy” – warsztaty kartograficzne dla młodych geologów, pragnących dokumentować swoje odkrycia, połączone z grami edukacyjnymi utrwalającymi pojęcia poznane podczas zajęć.

Szczegółowy program Festiwalu Nauki

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS