wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-16| GIS, Mapy

Nowa usługa WMTS: BDOO wraz z cieniowaniem

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opracował i udostępnił usługę WMTS pozwalającą na przeglądanie danych BDOO (Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych) wraz z cieniowaniem opracowanym na podstawie Numerycznego Modelu Terenu.


Nowa usługa WMTS: BDOO wraz z cieniowaniem <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK
Dane te można przeglądać również w Geoportalu, usługę należy włączyć w grupie warstw Dane topograficzne → Wizualizacja BDOO pod nazwą BDOO_cieniowanie (WMTS).

Czym jest Baza Danych Obiektów Ogólnogeograficznych (BDOO)? To rejestr zawierający dane przestrzenne dla całego kraju o szczegółowości odpowiadającej skali 1:250 000. Jest on generowany na podstawie automatycznej generalizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) i zawiera takie warstwy, jak: sieć wodna, transportowa i uzbrojenia ternu, pokrycie terenu, budynki i budowle czy jednostki podziału terytorialnego.

Zaktualizowane w tym roku zbiory BDOO można przeglądać w usługach sieciowych WMS i WMTS. Pobieranie jest z kolei możliwie poprzez warstwę na Geoportalu dostępną w grupie Dane do pobrania → Topografia. Przy jej użyciu pobierzemy paczki plików GML zarówno dla całego kraju, jak i poszczególnych województw. Do wizualizacji BDOO można wykorzystać dostępną w repozytorium oprogramowania QGIS zaktualizowaną wtyczkę „BDOO_GML” opracowaną i udostępnioną przez zespół GUGiK.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS