Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-02-22|

Ministerstwo Infrastruktury proponuje zmiany
m.in. w zakresie scaleń gruntów



Minister Cezary Grabarczyk spotkał się dziś z dziennikarzami na konferencji prasowej „Ministerstwo Infrastruktury – podsumowanie 100 dni”.

Minister infrastruktury przypomniał genezę powstania resortu (połączenie trzech ministerstw: transportu, gospodarki morskiej i budownictwa), a także działy gospodarki, które obejmuje (łączność, transport budownictwo, gospodarka morska). Wśród głównych celów resortu, a także działań mające pomóc w ich realizacji wymienił m.in.: •odblokowanie procesu budowy autostrad, •tworzenie instytucjonalno-prawnego systemu gwarantującego pełną absorpcję środków z Funduszy Europejskich (też Partnerstwo Publiczno-Prywatne wymienione zostało jako równorzędny sposób finansowania budowy infrastruktury), •przygotowanie projektu ustawy tworzącej ramy prawne dla budowy infrastruktury w systemie PPP z udziałem jednostek samorządu terytorialnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw, •rozpoczęcie prac nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które usuną bariery w procesie budowy infrastruktury, dzięki temu skrócony zostanie czas przygotowania i realizacji inwestycji. Cezary Grabarczyk poinformował też m.in. o kwotach, jakie są planowane na realizację programu budowy autostrad w latach 2008-2012. Jeszcze w tym roku ma to być 20,8 mld zł, a łącznie w całym wspomnianym okresie – 121 mld zł.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli też trzej podsekretarze stanu. Andrzej Panasiuk poinformował o inicjatywie legislacyjnej MI dotyczącej pakietu zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych, a Juliusz Engelhardt o głównych działaniach związanych z restrukturyzacją PKP i pracami nad wdrożeniem programu budowy w Polsce Kolei Dużych Prędkości.
Natomiast Olgierd Dziekoński (fot. obok) mówił o pracach nad pakietem „Przyspieszenie i racjonalizacja realizacji projektów inwestycyjnych”, który ma wprowadzić zmiany do ustaw: •o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, •Prawo budowlane, •wszelkich powiązanych z procesem inwestycyjnym: Prawo ochrony środowiska, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o gospodarce nieruchomościami, Prawo geodezyjne i kartograficzne, o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, o opłatach i podatkach lokalnych. Zmiany przygotowywane są we współpracy z Ministerstwem Środowiska w celu uwzględnienia europejskich dyrektyw „środowiskowych”, a ich nadrzędnym celem jest ułatwienie i racjonalizacja procesu realizacji inwestycji. Konsultacje społeczne proponowanych zmian rozpoczną się już w marcu br., a pakiet zmian powinien zostać skierowany do Sejmu we wrześniu br. Przewidywany termin wejścia w życie nowych rozwiązań to 1 stycznia 2009 r.
Minister Dziekoński powiedział, że resort proponuje zmiany legislacyjne, których celem jest wprowadzenie zasady, że zatwierdzenie planu miejscowego (sporządzanego przez organy wykonawcze gminy, czyli wójta lub burmistrza, a zatwierdzanego przez lokalną radę) spowoduje zmiany w stanie zagospodarowania przestrzennego i w zakresie gospodarki nieruchomościami. Czyli aby grunt, który jest gruntem rolnym, z mocy prawa był traktowany jako grunt pozbawiony tych właściwości. Będzie się z tym wiązała kwestia płacenia przez właścicieli tego gruntu podatku od nieruchomości, a nie od terenów rolnych. Stwierdził także, że scalenia gruntu i podziały nieruchomości powinny być przeprowadzane zgodnie z ustaleniami tego planu tak, aby wydzielić tereny przeznaczone na cele publiczne za słusznym odszkodowaniem.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS