Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-12| Przetargi

Magiczny Szlak Ducha Gór na geoportalu Dolnego Śląska

Dolnośląski geoportal został ostatnio wzbogacony o nową warstwę mapową pod nieco tajemniczym tytułem „Magiczny Szlak Ducha Gór”. Mapa powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.


Magiczny Szlak Ducha Gór na geoportalu Dolnego Śląska
Magiczny Szlak Ducha Gór na geoportalu Dolnego Śląska
– Wśród zielonych lasów, w dolinie rzeki Kamiennej, na zboczach Karkonoszy i Gór Izerskich, rozciąga się magiczny ogród historii, tradycji, wierzeń, magii i natury. Jego władcą jest Duch Gór, zwany Karkonoszem, Rzepiórem i Liczyrzepą – tak zachęcają do odwiedzenia tego szlaku władze Szklarskiej Poręby.

Magiczny Szlak Ducha Góry powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach. W najbardziej interesujących punktach szlaku znajduje się 17 granitowych głazów zawierających tajemnicze symbole. Znaki te są częścią gry terenowej, w której każdy może wziąć udział. Pomysłodawcą gry terenowej oraz wykonawcą głazów z płaskorzeźbami jest Maciej Wokan ze Szklarskiej Poręby. W 2020 roku Magiczny Szlak Ducha Gór został Laureatem konkursu „Najlepszy Produkt Dolnego Śląska”.

Wyobrażenie Ducha Gór zmieniało się przez stulecia. Jednak jego najstarszym znanym graficznym przedstawieniem jest postać z mapy Karkonoszy wrocławskiego kartografa Martina Helwiga z 1561 r. W Szklarskiej Porębie utrwalono właśnie ten najstarszy wizerunek – głowa orła z wijącym się żmijowatym językiem, z jelenim porożem i na koźlich nogach. Z korpusem lwa i dwuczłonowym lwim ogonem. Rzeźbę wykonał lokalny artysta Grzegorz Pawłowski.

– Magiczny Szlak Ducha Gór to doskonała propozycja na weekendową wycieczkę pełną niezapomnianych wspomnień wśród malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska – tak zachęcają z kolei władze samorządu wojewódzkiego, z których inicjatywy na geoportalu opublikowana została nowa mapa. Opisany wizerunek Ducha Gór wykorzystano na niej, oznaczając każdy z 17 punktów stanowiącyh atrakcję turystyczną tego szlaku, a równocześnie element gry terenowej, której zwycięzcy zdobywają certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby. Pod każdym z symboli na mapie znajdziemy szczegółowy opis danej atrakcji turystycznej (np. na fot. 1. Wodospad Kamieńczyka).

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS