wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-08| GNSS, Firma

Vodafone i Topcon szykują precyzyjną nawigację satelitarną dla internetu rzeczy

Międzynarodowy operator telefonii komórkowej Vodafone oraz znany w geodezji producent sprzętu pomiarowego Topcon finalizują prace nad systemem, który ma zapewnić szerokiemu gronu użytkowników pozycjonowanie z centymetrową dokładnością.


Vodafone i Topcon szykują precyzyjną nawigację satelitarną dla internetu rzeczy

Szykowana przez nich usługa o nazwie Vodafone GNSS Corrections ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby coraz dynamiczniej rozwijającego się rynku internetu rzeczy (IoT), a wiec różnorodnych urządzeń podłączonych do sieci. Wiele zastosowań IoT wymaga bieżącego wyznaczania pozycji tych urządzeń – jednym z wielu przykładów są chociażby usługi wynajmu rowerów, elektrycznych hulajnóg czy samochodów. Sęk w tym, że stosowane w ich przypadku standardowe odbiorniki satelitarne o metrowej dokładności w niektórych przypadkach okazują się niewystarczające.

Właśnie tę lukę ma wypełniać zapowiadana przez obie firmy usługa Vodafone GNSS Corrections. Na razie zarówno Topcon, jak i Vodafone nie podają jednak jej szczegółów technicznych. We wspólnym komunikacie prasowym informują jedynie, że ma ona bazować na gęstej europejskiej sieci tysięcy stacji referencyjnych Topcona, które będą transmitować korekty przez sieć Vodafone do urządzeń IoT wyposażonych w odpowiednie anteny oraz odbiorniki GNSS. Efektem tego ma być możliwość wyznaczania pozycji z centymetrową dokładnością.

Usługa Vodafone GNSS Corrections jest już gotowa do pierwszych testów, które powinny ruszyć jeszcze w tym miesiącu w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Hiszpanii.

Justin Shields, dyrektor ds. rozwiązań biznesowych i platform w Vodafone, powiedział: „W miarę rozwoju nowych technologii, takich jak autonomiczne samochody i połączone maszyny, Vodafone zapewnia krytyczną łączność, aby wspierać te nowe usługi z większą precyzją, większym bezpieczeństwem i na większą skalę. Nasi klienci chcą mieć możliwość lepszej lokalizacji swoich urządzeń, a współpraca z Topconem uzupełnia nasze istniejące rozwiązania do śledzenia zasobów i telematyki floty”.

Z kolei Ian Stilgoe, wiceprezes Topcona ds. globalnych wschodzących biznesów, powiedział: „W Topconie jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Vodafone, aby dostarczać usługi korekcji wysokiej dokładności, umożliwiając aplikacjom V2X (Vehicle to Anything) działanie z dokładnością niezbędną do poprawy bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza dla ich niechronionych użytkowników. Długa historia firmy Topcon w dostarczaniu precyzyjnych rozwiązań pozycjonowania sprawia, że jest to idealny partner dla Vodafone, wykorzystujący kompleksową sieć Topnet Live GNSS. Usługi Vodafone o wysokiej dokładności mogą być również wykorzystywane do poprawy wydajności pozycjonowania wielu innych autonomicznych aplikacji, takich jak drony, roboty i urządzenia typy wearables na potrzeby bezpieczeństwa”.

Źródło: Vodafone, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS