Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-07| GIS, Mapy

Jak zmieniała się zabudowa Warszawy tym razem na modelu 3D

Firma GIS-Expert opublikowała animację pokazującą rozwój istniejącej zabudowy w Warszawie w latach 1945–2020 na modelu 3D.


Jak zmieniała się zabudowa Warszawy tym razem na modelu 3D
To nie pierwsza prezentacja GIS-Expert na temat rozwoju zabudowy miast. Jak już informowaliśmy na Geoforum.pl, kilka lat temu firma opracowała aplikację prezentującą rozwój zabudowy Lublina, która cieszyła się sporym zainteresowaniem i zdobyła tytuł internetowej mapy roku 2016/2017.

Wspólnie z Ośrodkiem Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego specjaliści z GIS-Expert postanowili odświeżyć ten pomysł, pokazując inne miasto. Wybór padł na Warszawę z uwagi na dostępność danych. W pierwszej kolejności (w czerwcu br.) opracowano animację w wersji 2D, następnie (w lipcu) interaktywną mapę zmieniającej się zabudowy, a teraz animację 3D, dzięki której samodzielnie można przeanalizować rozwój zabudowy w poszczególnych dzielnicach miasta. Projekt ma charakter niekomercyjny.

Jak informują autorzy projektu, animacja „Warszawa – mapa 2D rozwoju istniejącej zabudowy w latach 1945-2022” pokazuje rozwój istniejącej zabudowy w Warszawie od zakończenia II wojny światowej. W pierwszej części za pomocą skali barwnej zaprezentowano rok budowy poszczególnych budynków, w drugiej wyznaczono medianę roku budowy budynków w polach podstawowych (sześciokątach). Część trzecia prezentuje środek ciężkości zabudowy w danym roku z uwzględnieniem historycznych granic administracyjnych Warszawy. Środek ciężkości wyznaczono za pomocą narzędzia Median Center, wykorzystując centroidy budynków wybudowanych w określonym roku. Do jej stworzenia dane pozyskano z Urzędu m.st. Warszawy (obrysy i daty budowy budynków) oraz Esri Inc. (mapa podkładowa). Animacja została wykonana przy użyciu: ArcGIS Pro, Blender.

Interaktywna mapa prezentuje stołeczną zabudowę według 12 okresów. Najstarsze budynki wzniesione zostały przed XX wiekiem, a najmłodsze – w latach 2011–2020. W serwisie możemy wyświetlić zabudowę zarówno ze wszystkich tych okresów, jak i tylko jednego, a także uruchomić animację, która zabierze nas w swego rodzaju podróż w czasie.
Mapa bazuje na danych z Urzędu m.st. Warszawy. Podobnie jak w animacji 2D, także i w tym przypadku prezentowany jest wiek jedynie istniejącej zabudowy. Nie dostrzeżemy tutaj zatem wielu budynków istniejących przed 1945 rokiem, a także tego, że po II wojnie światowej Warszawa była „morzem ruin”. Jak wyjaśniają twórcy aplikacji, jest to spowodowane przede wszystkim ograniczonym dostępem do tego typu danych, a także koniecznością ich pracochłonnego przetworzenia.

Do stworzenia najnowszej publikacji – animacji 3D – dane pozyskano również z Urzędu m.st. Warszawy (obrysy i daty budowy budynków), a także serwisu Geoportal.gov.pl prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (budynki i drogi). Animacja została wykonana przy użyciu: ArcGIS Pro, Houdini oraz Blender. Blisko trzyminutowy film opublikowany w serwisie YouTube to wirtualny przelot nad modelem 3D zabudowy centrum stolicy. Pozwala on prześledzić, kiedy powstawały poszczególne budynki widoczne dziś w krajobrazie stolicy. Animacja rozpoczyna się od prezentacji zabudowy centrum miasta w 1945 roku, a datom powstania poszczególnych budynków przyporządkowano odpowiednie kolory (śledzenie ułatwia pasek wyświetlany na dole ekranu). Następnie przenosimy się do poszczególnych dzielnic stolicy, gdzie znów obserwujemy rozwój zabudowy od 1945 r. (ze wskazaniem wybranych osiedli) – zaczynamy od Mokotowa, a kończymy na Targówku.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS