wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-07| Teledetekcja

Polskie pomiary batymetryczne na Grzbiecie Śródatlantyckim

Specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB wraz zaproszonymi do współpracy naukowcami z polskich ośrodków badawczych (tj. Politechniki Morskiej w Szczecinie, Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) prowadzą od trzech tygodni kompleksowy rekonesans obszaru o powierzchni 10 tys. km kw. objętego Umową z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego.


Polskie pomiary batymetryczne na Grzbiecie Śródatlantyckim <br />
Przykładowy DTM oparty na nieprzetworzonych danych batymetrycznych pozyskanych przy użyciu echosondy wielowiązkowej (opracowano w oprogramowaniu EIVA NaviSuite Kuda Core)
Przykładowy DTM oparty na nieprzetworzonych danych batymetrycznych pozyskanych przy użyciu echosondy wielowiązkowej (opracowano w oprogramowaniu EIVA NaviSuite Kuda Core)
13 sierpnia br. rozpoczął się pierwszy polski rejs pomiarowo-badawczy na obszarze Grzbietu Śródatlantyckiego. Ta jednostka strukturalna, charakterystyczna dla obszarów ryftowych ma długość około16 tysięcy kilometrów, co czyni ją najdłuższym pasmem górskim na świecie. Jest jednocześnie dość słabo poznana. Właśnie tam, między trzema uskokami transformacyjnymi (Hayes, Atlantis i Kane), znajduje się przyznany Polsce obszar poszukiwawczy, będący celem badań polskich naukowców. Wyprawa zaplanowana została na 35 dni.

W obrębie polskiej koncesji rozpoznano strefy o potwierdzonej aktywności hydrotermalnej. Należą do nich wysokotemperaturowe pole Broken Spur i bardzo dobrze poznane niskotemperaturowe pole hydrotermalne Lost City, w masywie Atlantis. W przyległych do polskiej koncesji obszarach znajdują się również m.in. rozległe i znane pole hydrotermalne o nazwie TAG (Trans-Atlantic Geotraverse) objęte koncesją francuską, a także miejsca z niepotwierdzoną aktywnością hydrotermalną 30°N, MAR oraz 27°N, MAR.

W ostatnich dniach ukończone zostało mapowanie klastra E oraz klastra D (ich powierzchnia stanowi 60% polskiego obszaru poszukiwawczego) przy wykorzystaniu echosondy wielowiązkowej (MBES Kongsberg EM 124). Wysoka jakość danych batymetrycznych potwierdzona jest pokryciem dna chmurą punktów pomiarowych na poziomie >99,5% i rozdzielczością 30-45 m. Dane pozwalają na rozpoznanie kluczowych struktur morfologicznych niewidocznych na dotychczas dostępnych modelach. Do opracowania Numerycznego Modelu Terenu (ang. Digital Terrain Model; DTM) użyto oprogramowania EIVA NaviSuite Kuda Core, udostępnionego na czas rejsu bezpłatnie przez producenta.

Głównym zadaniem ekspedycji jest lepsze zrozumienie uwarunkowań geologicznych w obrębie północnej części Grzbietu Śródatlantyckiego i regionalne rozpoznanie całego obszaru badawczego poprzez pozyskanie danych dotyczących dna morskiego oraz danych z kolumny wody.

W pierwszej fazie rejsu szczególna uwaga naukowców jest skupiona na pozyskaniu i analizie wysokorozdzielczych danych batymetrycznych ze znanych obszarów OCC oraz pól hydrotermalnych. Dane batymetryczne są bowiem kluczowym elementem dla planowanych misji urządzeń typu AUV i ROV oraz dostarczą wyjątkowych informacji o uwarunkowaniach Grzbietu Śródatlantyckiego.

W oparciu o pozyskane dane w drugiej fazie rejsu weryfikacji poddane zostaną obszary perspektywiczne dla wystąpień aktywności hydrotermalnej (PP) i związanych z nimi wytraceniami polimetalicznych siarczków masywnych (SMS). Obszary PP stanowić będą w przyszłości miejsca szczegółowych badań środowiskowych uwzględniających m.in. pobór próbek oceanograficznych, geologicznych i biologicznych, dostarczając wielu informacji w zakresie funkcjonowania obszarów głębokomorskich.

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS