Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-07| Teledetekcja

Naukowiec z Ukrainy w międzynarodowym projekcie teledetekcyjnym dzięki wsparciu NCBiR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło pierwszą rundę naboru w Schemacie Wsparcia Ukraińskich Naukowców realizowanego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014–2021.


Naukowiec z Ukrainy w międzynarodowym projekcie teledetekcyjnym dzięki wsparciu NCBiR
W efekcie siedmioro ukraińskich naukowców zostanie objętych wsparciem w łącznej wysokości 174 tys. euro. Wśród nich znalazł się naukowiec z Narodowego Uniwersytetu Leśnictwa Ukrainy we Lwowie, który będzie współpracował z polsko-norweskim zespołem badawczym projektu InCoNaDa – „Rozpowszechnienie wykorzystania informacji o pokryciu terenu i użytkowaniu ziemi pochodzących z integracji usług Copernicus Land Monitoring Service (CLMS) oraz krajowych baz danych”, którego liderem jest Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Jak informuje IGiK, w ramach współpracy zaplanowano opracowanie mapy zmian pokrycia terenu oraz wykonanie mapy zasięgu lasów na podstawie danych satelitarnych dla obszaru badań na terenie Ukrainy. Algorytmy dedykowane detekcji zmian pokrycia terenu i klasyfikacji podstawowych form pokrycia terenu zostały opracowane przez zespół z Centrum Geomatyki Stosowanej IGiK we współpracy z naukowcami z Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO).

Schemat Wsparcia Ukraińskich Naukowców (Scheme: Support for Ukrainian researchers) prowadzony jest w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Programu „Badania Stosowane” realizowanego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Uruchomiony został w wyniku wspólnych starań Operatora Programu – Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Państw Darczyńców (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.

Dr Paweł Kuch, p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, tłumaczy, że poprzez to działanie NCBiR zapewnia wsparcie ukraińskim naukowcom dotkniętym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, którzy nie mogą kontynuować działalności naukowej lub pracy w zakresie B+R. Mają oni możliwość dołączenia do polsko-norweskich zespołów projektowych i kontynuowania kariery naukowej. Dofinansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów zatrudnienia i realizacji dodatkowych zadań w zakresie badań podstawowych, badań przemysłowych, prac rozwojowych lub innego rodzajów prac związanych z projektem przez ukraińskiego naukowca. Zgłoszeń ukraińskich naukowców dokonują polskie organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę, będące promotorem lub partnerem projektu w aktywnych projektach badawczych finansowanych w konkursach POLNOR 2019 Call, POLNOR CCS 2019 Call i IdeaLab Call for Full Proposals.

Jak informuje NCBiR, nabór w Schemacie Wsparcia Ukraińskich Naukowców ma charakter ciągły, co miesiąc będą uruchamiane kolejne rundy aż do wyczerpania środków. Obecnie trwa III runda naboru, która zakończy się 26 września br.

AW


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS