wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-06| Teledetekcja

Nowoczesny skaner 3D już służy w podlaskiej policji

Policyjni technicy z garnizonu podlaskiego otrzymali nowoczesny skaner laserowy do pracy na miejscu katastrof, zabójstw czy innych zdarzeń o charakterze kryminalnym.


Nowoczesny skaner 3D już służy w podlaskiej policji <br />
fot. KWP w Białymstoku
fot. KWP w Białymstoku
Nowoczesny skaner 3D już służy w podlaskiej policji <br />
fot. KWP w Białymstoku
fot. KWP w Białymstoku

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku zdecydowała się na zakup skanera Imager 5016 niemieckiej firmy Zoller+Fröhlich. Mierzy on na dystansie do 360 metrów z prędkością ponad 1 miliona punktów na sekundę i dokładnością nawet poniżej 1 mm. Instrument standardowo wyposażony jest w kamerę HDR z matrycą 80 Mpx, ale egzemplarz zakupiony przez podlaską KWP ma także dołączaną kamerę termalną.

„Skaner wykorzystywany będzie w kryminalistyce śledczej czy przy zdarzeniach drogowych, szczególnie do trójwymiarowego obrazowania miejsc. Poprzez jakość odczytów wyniki pracy urządzenia mogą zostać wykorzystywane jako niepodważalny dowód w sądowym postępowaniu. W zależności od preferencji oraz rodzaju analizowanego otoczenia sprzęt w kilka minut potrafi stworzyć obraz 3D, podając jego bryłę, temperaturę, rzeczywistą skalę oraz przedstawiając wszystkie przedmioty znajdujące się w badanym obszarze” – wyjaśnia podlaska policja. Dodaje jednocześnie, że policyjni technicy wykorzystywali już ten instrument w dokumentowaniu zbrodni wojennych popełnionych w Ukrainie.

Wartość zakupu wynosi 464 tys. zł. Środki na ten cel pochodzą z unijnego programu HERCULE III na lata 2014–2020.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS