Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-02| Teledetekcja

Powodzie w Pakistanie na zdjęciach satelitarnych

Ulewne deszcze monsunowe trwające od połowy czerwca spowodowały w Pakistanie największe powodzie od ponad dekady. Na zdjęciach satelitarnych widać wyraźnie ich skalę.


Powodzie w Pakistanie na zdjęciach satelitarnych <br />
28 sierpnia br. (fot. NASA Earth Observatory, Joshua Stevens)
28 sierpnia br. (fot. NASA Earth Observatory, Joshua Stevens)
Powodzie w Pakistanie na zdjęciach satelitarnych <br />
4 sierpnia br. (fot. NASA Earth Observatory, Joshua Stevens)
4 sierpnia br. (fot. NASA Earth Observatory, Joshua Stevens)
Powodzie w Pakistanie na zdjęciach satelitarnych <br />
31 sierpnia br. (fot. NASA Earth Observatory, Joshua Stevens)
31 sierpnia br. (fot. NASA Earth Observatory, Joshua Stevens)
Według pakistańskiego Krajowego Urzędu ds. Zarządzania Katastrofami powodzie dotknęły ponad 33 miliony ludzi i zniszczyły lub uszkodziły ponad milion domów. Co najmniej 1100 osób zginęło w wyniku powodzi, które zalały dziesiątki tysięcy kilometrów kwadratowych kraju.

Opublikowane przez NASA Earth Observatory kompozycje zostały wykonane przez satelity Landsat 8 i Landsat 9 odpowiednio 4 i 28 sierpnia. Łączą one obrazy wykonane w krótkofalowej podczerwieni, bliskiej podczerwieni i w paśmie czerwonym (pasma 6-5-4) w celu lepszego rozróżnienia wód powodziowych (ciemnoniebieskie).

Na dole obraz uzyskany 31 sierpnia przez Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) umieszczony na satelicie NOAA-20, pokazuje zasięg powodzi w regionie. Kompozycja wykorzystuje kombinację bliskiej podczerwieni i światła widzialnego, aby ułatwić dostrzeżenie, gdzie rzeki występują z brzegów i rozlewają się.

Największe powodzie miały miejsce wzdłuż rzeki Indus w prowincjach Pendżab, Khyber Pakhtunkhwa, Beludżystan i Sindh. W tym roku na obszarze prowincji Beludżystan i Sindh spadło od pięciu do sześciu razy więcej wody niż podczas 30-letnich średnich opadów. Większość tych opadów przyniosły letnie deszcze monsunowe. W całym kraju zniszczonych zostało około 150 mostów i 3500 kilometrów dróg. Zginęło również ponad 700 tys. zwierząt gospodarskich i zalanych zostało 2 miliony akrów upraw i sadów.

Skutki deszczów monsunowych zostały spotęgowane przez ciągłe topnienie lodowców (w Pakistanie znajduje się bowiem najwięcej lodu lodowcowego poza regionami polarnymi). W surowej północnej części kraju deszcze i wody roztopowe z lodowców zamieniły zbocza w górskie potoki.

30 sierpnia rząd Pakistanu ogłosił stan wyjątkowy i wraz z Biurem ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej wezwał do międzynarodowego wsparcia.

Źródło: NASA, AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS