wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-02| Teledetekcja, Firma

Duże przejęcie na rynku skanerów laserowych

Amerykańska firma Faro Technologies ogłosiła przejęcie brytyjskiego producenta skanerów laserowych – spółki GeoSLAM. Transakcja pozwoli Faro umocnić swoją pozycję na rynku pomiarów mobilnych.


Duże przejęcie na rynku skanerów laserowych

Faro Technologies to działający od blisko czterech dekad znany producent skanerów laserowych oraz oprogramowania do obróbki chmur punktów. Jego bodaj najbardziej znanym produktem jest seria naziemnych lidarów Focus, które łączą rozbudowane możliwości pomiarowe z przystępną ceną.

Brytyjski GeoSLAM stawia za to na rozwiązania do pomiarów mobilnych. Od 2012 roku spółka rozwija bowiem serię skanerów laserowych wykorzystujących algorytmy SLAM (Simultaneous localization and mapping). Umożliwiają one stosunkowo łatwe prowadzenie pomiarów miejsc, gdzie brak jest sygnałów nawigacji satelitarnej, np. wnętrz budynków czy szybów kopalnianych.

W ramach transakcji akcjonariusze GeoSLAM otrzymają 22 mln funtów w gotówce oraz 495 562 akcji Faro. Dla porównania w roku finansowym 2021 (zakończonym w marcu 2022 r.) GeoSLAM wypracował 14,5 mln funtów przychodu (16,7 mln dolarów), zaś wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji) wyniósł 18% tej kwoty. Faro jest natomiast znacznie większą firmą, gdyż w ubiegłym roku jej przychody sięgnęły 338 mln dolarów. Spółka zanotowała jednocześnie stratę netto w wysokości 40 mln dolarów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS