Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-08-31| Mapy

Powstania śląskie w nowym atlasie IPN

Nakładem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się „Atlas Górnego Śląska 1919–1922”.


Powstania śląskie w nowym atlasie IPN

Autorami publikacji są: Grzegorz Bębnik, Michał Mączka, Sebastian Rosenbaum i Mirosław Węcki. Jak wyjaśnia IPN, atlas jest pierwszą próbą przedstawienia materiału kartograficznego do dziejów z lat 1919–1922, tj. powstań śląskich, plebiscytu i podziału regionu górnośląskiego. Zamieszczono tu zarówno plany ważniejszych miast Górnego Śląska, jak również przykłady propagandowego wykorzystania kartografii. W atlasie znajdziemy ponadto mapy z wynikami plebiscytowymi oraz plany i inne materiały kartograficzne o proweniencji wojskowej, głównie wytworzone przez formacje powstańcze.

Wydawnictwo dzieli się na dwie części. Na pierwszą składają się: zeszyt zawierający wstęp, katalog map i planów oraz reprodukcje ok. 80 obiektów kartograficznych. Drugą część stanowi teka zawierająca luźne reprodukcje około 30 map i planów w dużym formacie (A1 i A0).

Prezentowane opracowania kartograficzne pochodzą m.in. z Archiwum Państwowego w Katowicach (wraz z gliwickim oddziałem tej placówki), Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW) w Warszawie, Archiwum Państwowego w Opolu, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Biblioteki Narodowej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Publikacja adresowana jest zarówno do badaczy oraz nauczycieli, jak i do szerszego kręgu odbiorców niezajmujących się zawodowo historią.

Publikacja powstała w ramach oddziałowego projektu badawczego IPN „Powstania śląskie 1919–1921”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama