|2022-08-31|
Mapy
Powstania śląskie w nowym atlasie IPN
Nakładem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się „Atlas Górnego Śląska 1919–1922”.
Autorami publikacji są: Grzegorz Bębnik, Michał Mączka, Sebastian Rosenbaum i Mirosław Węcki. Jak wyjaśnia IPN, atlas jest pierwszą próbą przedstawienia materiału kartograficznego do dziejów z lat 1919–1922, tj. powstań śląskich, plebiscytu i podziału regionu górnośląskiego. Zamieszczono tu zarówno plany ważniejszych miast Górnego Śląska, jak również przykłady propagandowego wykorzystania kartografii. W atlasie znajdziemy ponadto mapy z wynikami plebiscytowymi oraz plany i inne materiały kartograficzne o proweniencji wojskowej, głównie wytworzone przez formacje powstańcze.
Wydawnictwo dzieli się na dwie części. Na pierwszą składają się: zeszyt zawierający wstęp, katalog map i planów oraz reprodukcje ok. 80 obiektów kartograficznych. Drugą część stanowi teka zawierająca luźne reprodukcje około 30 map i planów w dużym formacie (A1 i A0).
Prezentowane opracowania kartograficzne pochodzą m.in. z Archiwum Państwowego w Katowicach (wraz z gliwickim oddziałem tej placówki), Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW) w Warszawie, Archiwum Państwowego w Opolu, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Biblioteki Narodowej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Publikacja adresowana jest zarówno do badaczy oraz nauczycieli, jak i do szerszego kręgu odbiorców niezajmujących się zawodowo historią.
Publikacja powstała w ramach oddziałowego projektu badawczego IPN „Powstania śląskie 1919–1921”.
JK
|