Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-12| Edukacja

Geodezyjne projekty badawcze w 6. edycji programu "Doktorat wdrożeniowy"

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało listę projektów zakwalifikowanych do kolejnej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”. Wśród 479 projektów znalazło się zaledwie kilka związanych z szeroko rozumianą geodezją czy GIS-em.


Geodezyjne projekty badawcze w 6. edycji programu "Doktorat wdrożeniowy" <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay
Czym jest doktorat wdrożeniowy? Celem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami, której efektem będzie wdrażanie w tych podmiotach wyników prowadzonej przez doktorantów działalności naukowej. Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – chcąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią.

Program został uruchomiony w 2017 roku. Poza standardową ścieżką przygotowania pracy doktorskiej pod okiem promotora daje on możliwość realizacji doktoratu we współpracy z zatrudniającymi doktorantów przedsiębiorcami lub innymi podmiotami. Na ten cel ministerstwo co roku przeznacza specjalne środki finansowe (miesięczna kwota przyznana w ramach programu na sfinansowanie stypendium doktoranckiego dla doktoranta wynosi 3450 zł do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa, później kwota ta wynosi 4450 zł). Osoba ubiegająca się o uzyskanie stopnia doktora ma możliwość przygotowania rozprawy doktorskiej, która może pomóc rozwiązać praktyczny problem technologiczny istniejący w przedsiębiorstwie czy innym podmiocie, w którym jest zatrudniona lub usprawnić funkcjonowanie takiego podmiotu.

Doktorant pracuje jednocześnie w dwóch miejscach – w przedsiębiorstwie i na uczelni. Otrzymuje podwójne wynagrodzenie, jedno za pracę w przedsiębiorstwie, drugie – w ramach stypendium z ministerstwa. Co zyskuje przedsiębiorca? Przede wszystkim możliwość zatrudnienia specjalisty z danej branży, posiadającego obszerną wiedzę na temat zagadnienia naukowego, które jest przedmiotem doktoratu wdrożeniowego i rozwiązać problem, z którym przedsiębiorca boryka się w praktyce lub wdrożyć oryginalne rozwiązania. Dzięki programowi przedsiębiorca może pozyskać utalentowanych specjalistów i skorzystać z ich wiedzy i umiejętności. I zyskać przewagę rynkową. A co zyskują uczelnie? Uczelnie lub instytuty prowadzące szkołę doktorską uzyskają ryczałtowe dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej. A więc jeśli doktorant będzie chciał używać np. sprzętu laboratoryjnego do swojej pracy dla firmy, uczelnia/instytut dostanie za to od resortu nauki dodatkowe pieniądze.

Wnioskodawcami w programie mogą być uczelnie akademickie lub instytuty prowadzące szkołę doktorską (instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe działające na terytorium RP). Można zgłosić do udziału w programie osobę z tytułem zawodowym magistra lub równorzędnym przyjętą do szkoły doktorskiej. Dodatkowo kandydat do programu musi być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy przez przedsiębiorcę.

A zatem jakie projekty związane z szeroko rozumianą geodezją znalazły się na ministerialnej liście? Są to:
• „Metodyka realizacji i udostępniania w czasie rzeczywistym polowego wzorca długości dla potrzeb testowania precyzyjnych dalmierzy elektromagnetycznych” to projekt zgłoszony przez Politechnikę Warszawską (dyscyplina inżynieria lądowa i transport); podmiotem współpracującym jest Główny Urząd Miar;
• „Badania przemieszczeń w górotworze solnym” – wnioskodawca to Akademia Górniczo-Hutnicza (dyscyplina inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka); podmiot współpracujący: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Górnictwa Surowców Chemicznych „CHEMKOP” Sp. z o.o.;
• „Metody uczenia maszynowego w zastosowaniach do analizy satelitarnych danych spektralnych” – wnioskodawca to Politechnika Wrocławska (dyscyplina informatyka techniczna i telekomunikacja); podmiot współpracujący: Remote Sensing Business Solution Prosta SA;
• „Priorytetyzacja zdjęć na pokładzie satelity na podstawie detekcji obszarów potencjalnie interesujących” – wnioskodawcą jest Politechnika Gdańska (dyscyplina informatyka techniczna i telekomunikacja); podmiot współpracujący: DAC SA;
• „Analiza i przetwarzanie satelitarnych danych obrazowych z wykorzystaniem technik uczenia głębokiego” – wnioskodawcą jest Politechnika Śląska w Gliwicach (dyscyplina informatyka techniczna i telekomunikacja); podmiot współpracujący: KP Labs Sp. z o.o.

Na liście wyszukaliśmy też projekty GIS-owe:
• „Przestrzenne zróżnicowanie przestępczości w konurbacji katowickiej w ujęciu GIS i jej praktyczne zastosowanie” – wnioskodawcą jest Uniwersytet Śląski w Katowicach (dyscyplina geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna), podmiot współpracujący: GST Sp. z o.o.;
• „Narzędzie integracji i analizy danych przestrzennych do optymalizacji procesów planowania i zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą” – wnioskodawcą jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (dyscyplina inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka); podmiot współpracujący: Urząd Miasta Wrocławia;
• „Budowa narzędzia wspomagającego podejmowanie decyzji o dofinansowaniu projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii” – wnioskodawcą jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (dyscyplina inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka); podmiot współpracujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS