Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-09| Edukacja

Naukowcy z Politechniki Śląskiej z geomatycznym projektem w Kambodży

„Geomatics for Disaster Risk Reduction” (geoDRR) to nazwa międzynarodowego projektu, którego celem jest utworzenie na uczelniach w trzech azjatyckich krajach studiów o specjalności dotyczącej zastosowania geomatyki na rzecz zmniejszenia zagrożenia katastrofami naturalnymi. Jego liderem jest Politechnika Śląska w Kalowicach. W lipcu naukowcy rezprezentujący tę uczelnię uczestniczyli w spotkaniu menedżerów projektu w Kambodży.


Naukowcy z Politechniki Śląskiej z geomatycznym projektem w Kambodży <br />
fot. Politechnika Śląska
fot. Politechnika Śląska

Projekt jest realizowany w ramach projektu Erasmus+ od grudnia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na listopad przyszłego roku. Jak wyjaśnia jego koordynator dr inż. Krzysztof Tomiczek, celem przedsięwzięcia jest uruchomienie na 6 azjatyckich uczelniach (Kambodża – Svay Rieng University, National University of Battambang, Malezja – Universiti Sains Malaysia, University Utara Malaysia, Filipiny – University of the Cordilleras, Xavier University) nowej interdyscyplinarnej specjalności studiów „Geomatics for Disaster Risk Reduction”. – Absolwenci tej specjalności II stopnia będą posiadali kompetencje w zakresie prognozowania, zwalczania katastrof naturalnych, a także postępowania w przypadku ich wystąpienia – wyjaśnił.

Europejskimi partnerami projektu są 3 uczelnie z: Polski (Politechnika Śląska), Grecji (University of West Attica) i Hiszpanii (University of Alicante), a także grupa konsultingowo-IT z Luksemburga (Novel Group).

W lipcu odbyły się warsztaty, szkolenia i spotkanie robocze uczestników oraz menedżerów tego międzynarodowego przedsięwzięcia. Miały one miejsce w Svay Rieng University i Phnom Penh – stolicy Kambodży. Politechnikę Śląską reprezentowali: dr inż. Krzysztof Tomiczek z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców oraz współrealizujące projekt: dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik (prof. PŚ) i dr hab. inż. Anna Bluszcz (prof. PŚ) z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa.

– Polski zespół przygotował i wygłosił 5 referatów szkoleniowych oraz referat informacyjny dla uczestników warsztatów. Tematami wystąpień były: systemy GIS, pedagogika nauczania, wybrane problemy stateczności gruntów oraz punktacja ECTS w Unii Europejskiej. Pozostałe uczelnie europejskie przygotowały szkolenia nt. metodologii używania systemu LiDAR w monitoringu skarp, geoinformatyki w monitoringu skarp, systemów fotometrii, prognozowania trzęsień ziemi, systemów analizy danych w chmurze, przykładów analizy zjawisk powodziowych, wpływu trzęsień ziemi na budowle i monitoringu trzęsień ziemi – poinformował dr inż. Krzysztof Tomiczek.

W trakcie tego wyjazdu odbyły się także spotkania z władzami rektorskimi Svay Rieng University (prof. Tum Saravuth) i z władzami Narodowego Komitetu Zarządzania Katastrofami Królestwa Kambodży ministrem H.E Hang Samoeun oraz sekretarzem generalnym Ma Norith. Gospodarze przedstawili w formie seminarium najważniejsze fakty dotyczące katastrof naturalnych w Kambodży, metod ich prognozowania i zwalczania. Seminarium towarzyszył panel dyskusyjny, który był również podsumowaniem tygodniowych warsztatów. Podczas spotkania, w obecności prodziekanów, dziekanów i rektorów uczelni, wnioski uczelni o utworzenie nowej specjalności studiów zostały zaakceptowane.

Źródło: Politechnika Śląska, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS