wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-09| Mapy

Dużo nowości w Archiwum Map WIG

W sierpniu zasoby internetowego Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego wzbogaciły się o setki nowych arkuszy.


Dużo nowości w Archiwum Map WIG

Są to:
• Arkusze map Topographische Karte (Messtischblatt), ok. 500 na tereny wschodnie (fragment jednego arkusza na fot.) i ok. 600 na tereny zachodnie, ze zbiorów Leibniz-Institut für Länderkunde w Lipsku.
• Kolejny zestaw niemieckich publikacji z okresu II wojny światowej ze zbiorów anonimowych – Vermessungsbriefe, czyli „zeszyty” dotyczące przede wszystkim miernictwa wojskowego, a nie samych map, wydawane, w latach 1940–1944 przez niemieckie wojskowe służby kartograficzne (Abteilung für Kriegskarten- und Vermessungswesens).
Kilkanaście planów miast polskich ze zbiorów cyfrowej Biblioteki Narodowej – Polona.pl.
Kilka arkuszy niemieckiej mapy Grundkarte, czyli mapy zasadniczej (podstawowej) w skali 1:5000, przedstawiających Kędzierzyn-Koźle
Informacje o Grundkarte na terenach polskich są skąpe, przede wszystkim nie jest znany ich zasięg. Istnieją zachowane arkusze ze Śląska, ze Szczecina i okolic, wg. relacji ustnych „z okolic Zalewu Wiślanego”. Większość, jeśli nie wszystkie, wykonywano na podstawie zdjęć lotniczych. Około 1940 roku Niemcy zaczęli przygotowania do wcielenie terenu Białegostoku i okolic do III Rzeszy; prowadzono w tym czasie również prace miernicze. Wykonano nieznaną liczbę arkuszy Grundkarte z tych terenów i terenów doliny Wisły. Śladem tych prac jest plan Włocławka z 1944 roku, oparty na Grundkarte, ze zbiorów Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych oraz informacje o materiałach źródłowych (Deutsche Grundkarte) podawane przy niektórych późnych wydaniach Topographische Karte. Niekóre zachowane arkusze Grundkarte zostały wykorzystane i skopiowane we wczesnych latach powojennych przez polskie instytucje miernicze. Wszystkie dostępne arkusze niemieckiej Grundkarte dostępne są w jednej „teczce”.

Źródło: Archiwum Map WIG


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS