Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-08-09| Mapy

Dużo nowości w Archiwum Map WIG

W sierpniu zasoby internetowego Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego wzbogaciły się o setki nowych arkuszy.


Dużo nowości w Archiwum Map WIG

Są to:
• Arkusze map Topographische Karte (Messtischblatt), ok. 500 na tereny wschodnie (fragment jednego arkusza na fot.) i ok. 600 na tereny zachodnie, ze zbiorów Leibniz-Institut für Länderkunde w Lipsku.
• Kolejny zestaw niemieckich publikacji z okresu II wojny światowej ze zbiorów anonimowych – Vermessungsbriefe, czyli „zeszyty” dotyczące przede wszystkim miernictwa wojskowego, a nie samych map, wydawane, w latach 1940–1944 przez niemieckie wojskowe służby kartograficzne (Abteilung für Kriegskarten- und Vermessungswesens).
Kilkanaście planów miast polskich ze zbiorów cyfrowej Biblioteki Narodowej – Polona.pl.
Kilka arkuszy niemieckiej mapy Grundkarte, czyli mapy zasadniczej (podstawowej) w skali 1:5000, przedstawiających Kędzierzyn-Koźle
Informacje o Grundkarte na terenach polskich są skąpe, przede wszystkim nie jest znany ich zasięg. Istnieją zachowane arkusze ze Śląska, ze Szczecina i okolic, wg. relacji ustnych „z okolic Zalewu Wiślanego”. Większość, jeśli nie wszystkie, wykonywano na podstawie zdjęć lotniczych. Około 1940 roku Niemcy zaczęli przygotowania do wcielenie terenu Białegostoku i okolic do III Rzeszy; prowadzono w tym czasie również prace miernicze. Wykonano nieznaną liczbę arkuszy Grundkarte z tych terenów i terenów doliny Wisły. Śladem tych prac jest plan Włocławka z 1944 roku, oparty na Grundkarte, ze zbiorów Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych oraz informacje o materiałach źródłowych (Deutsche Grundkarte) podawane przy niektórych późnych wydaniach Topographische Karte. Niekóre zachowane arkusze Grundkarte zostały wykorzystane i skopiowane we wczesnych latach powojennych przez polskie instytucje miernicze. Wszystkie dostępne arkusze niemieckiej Grundkarte dostępne są w jednej „teczce”.

Źródło: Archiwum Map WIG


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama