wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-05| Mapy, Instytucje

Powstaje nowa wystawa w Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

Gabinet Kartograficzny – taki projekt realizuje obecnie Muzeum Geodezjii i Kartografii mające swoją siedzibę w opatowskim Domu Muzealnym. Aktualnie muzealnicy są na etapie kompletowania eksponatów. Nad niektórymi zabytkami trwają jeszcze prace konserwatorskie.


Powstaje nowa wystawa w Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie <br />
fot. Stowarzyszenie "Geocentrum"
fot. Stowarzyszenie "Geocentrum"
Na powstającej wystawie będzie można obejrzeć mapy z różnych okresów historycznych. W głównej mierze przedstawiają one Opatów i okolice oraz kielecczyznę i teren gór świętokrzyskich, ale też całą Polskę i Europę. Niektóre eksponaty należały już do muzeum. Część z nich to najnowsze nabytki oraz obiekty pozyskane w czasowy depozyt.

W zbiorach opatowskiego Muzeum Geodezji i Kartografii dotychczas znaczną większość stanowiły eksponaty z dziedziny geodezji. Zwiedzający mogą oglądać w gablotach liczne historyczne przyrządy miernicze, zdjęcia satelitarne, a także wielkogabarytowe urządzenia służące do przetwarzania zdjęć lotniczych. Utworzono nawet w stylu retro Gabinet Geodety Przysięgłego (na jednej ze ścian wisi w nim piękna kolorowa mapa z 1720 r. przedstawiająca Jezioro Gopło z okolicami). I choć kartografia jest jest nieodłącznie związana z geodezją – mapy są jednym z końcowych efektów pracy geodetów – to reprezentujących ją eksponatów dotychczas było stosunkowo niewiele, dlatego zdecydowano się na poszerzenie zbiorów muzealnych. Stworzenie Gabinetu Kartograficznego pozwoli na wyeksponowanie większej liczby wartych zobaczenia tego typu obiektów historycznych.

Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie powstało w 2005 r. w efekcie współpracy Powiatu Opatowskiego i Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum”. W placówce zebrano wyjątkowy zbiór eksponatów, map i dokumentów związanych z geodezją i kartografią. Stanowią one dobro kultury narodowej oraz promują zawód mierniczego, geodety, topografa, kartografa oraz Ziemię Opatowską w Polsce i na świecie.

W latach 2015–2019 działalność Muzeum Geodezji i Kartografii, ze względu na brak siedziby, została zawieszona. W 2019 r. placówka zyskała nową siedzibę – Dom Muzealny im. Rodziny Bukowieckich administrowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, gdzie działa również Muzeum Ziemi Opatowskiej.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS