wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-04| GNSS, Geodezja, Prawo

Senat odrzuca ustawę, która m.in. znosi opłaty za ASG-EUPOS [aktualizacja]

Na dzisiejszym posiedzeniu (4 sierpnia) Senat odrzucił ustawę o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Akt ten zakłada m.in. zniesienie opłat za korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS.


Senat odrzuca ustawę, która m.in. znosi opłaty za ASG-EUPOS [aktualizacja]

Przypomnijmy, że przyjęta przez Sejm 22 lipca ustawa przynosi wiele zmian. Generalnie ich wspólnym mianownikiem jest usprawnienie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który według rządowych planów ma powstać jeszcze pod koniec tej dekady w okolicach podwarszawskiego Baranowa.
Art. 16 tego aktu dotyczy zniesienia opłat za umożliwienie korzystania z usług teleinformatycznego systemu ASG-EUPOS m.in. poprzez usunięcie z załącznika Prawa geodezyjnego i kartograficznego tabeli 17 z cennikiem usług tego rozwiązania.
Z innych zmian powiązanych z geodezją ustawa zakłada, że w zakresie niezbędnym do realizacji tej rządowej inwestycji powołana do jej przeprowadzenia spółka celowa jest uprawniona do dostępu i wykorzystywania danych z ewidencji gruntów i budynków oraz rejestru cen nieruchomości. „Co należy podkreślić, dostęp do ewidencji gruntów i budynków będzie zapewniony za pomocą środków komunikacji elektronicznej i bez konieczności składania wniosku, dzięki czemu brak jest konieczności modyfikacji przepisu upoważniającego do wydania rozporządzenia [ws. EGiB]” – napisano w uzasadnieniu projektu.

W Senacie ustawa najpierw trafiła do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, które, po rozpatrzeniu aktu, zawnioskowały o jego odrzucenie. Zdaniem Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu „ustawa nie powinna stać się częścią polskiego porządku prawnego, a obowiązującą ustawę o CPK należałoby uczynić przedmiotem pogłębionych analiz prawnych zmierzających do poprawnego konstytucyjnie »pogodzenia« zakładanych celów inwestycyjnych Skarbu Państwa oraz wolności i praw jednostki i innych podmiotów prywatnoprawnych”.
Podczas dzisiejszego głosowania za odrzuceniem ustawy zagłosowało 53 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Teraz ustawa wróci do Sejmu. Aby odrzucić senackie weto, konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przypomnijmy, że podczas głosowania w Sejmie 22 lipca za uchwaleniem ustawy było 230 posłów, a przeciw – 213.
Jak wynika z przepisów przejściowych, ustawa weszłaby w życie miesiąc po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

AKTUALIZACJA z 5 sierpnia
Dzisiaj (5 sierpnia) posłowie przegłosowali wniosek o odrzucenie uchwały Senatu odrzucającej ustawę o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego (za – 233, przeciw – 214). Tym samym akt ten trafi teraz do podpisu prezydenta.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS