Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-04| GNSS, Geodezja, Prawo

Senat odrzuca ustawę, która m.in. znosi opłaty za ASG-EUPOS [aktualizacja]

Na dzisiejszym posiedzeniu (4 sierpnia) Senat odrzucił ustawę o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Akt ten zakłada m.in. zniesienie opłat za korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS.


Senat odrzuca ustawę, która m.in. znosi opłaty za ASG-EUPOS [aktualizacja]

Przypomnijmy, że przyjęta przez Sejm 22 lipca ustawa przynosi wiele zmian. Generalnie ich wspólnym mianownikiem jest usprawnienie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który według rządowych planów ma powstać jeszcze pod koniec tej dekady w okolicach podwarszawskiego Baranowa.
Art. 16 tego aktu dotyczy zniesienia opłat za umożliwienie korzystania z usług teleinformatycznego systemu ASG-EUPOS m.in. poprzez usunięcie z załącznika Prawa geodezyjnego i kartograficznego tabeli 17 z cennikiem usług tego rozwiązania.
Z innych zmian powiązanych z geodezją ustawa zakłada, że w zakresie niezbędnym do realizacji tej rządowej inwestycji powołana do jej przeprowadzenia spółka celowa jest uprawniona do dostępu i wykorzystywania danych z ewidencji gruntów i budynków oraz rejestru cen nieruchomości. „Co należy podkreślić, dostęp do ewidencji gruntów i budynków będzie zapewniony za pomocą środków komunikacji elektronicznej i bez konieczności składania wniosku, dzięki czemu brak jest konieczności modyfikacji przepisu upoważniającego do wydania rozporządzenia [ws. EGiB]” – napisano w uzasadnieniu projektu.

W Senacie ustawa najpierw trafiła do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, które, po rozpatrzeniu aktu, zawnioskowały o jego odrzucenie. Zdaniem Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu „ustawa nie powinna stać się częścią polskiego porządku prawnego, a obowiązującą ustawę o CPK należałoby uczynić przedmiotem pogłębionych analiz prawnych zmierzających do poprawnego konstytucyjnie »pogodzenia« zakładanych celów inwestycyjnych Skarbu Państwa oraz wolności i praw jednostki i innych podmiotów prywatnoprawnych”.
Podczas dzisiejszego głosowania za odrzuceniem ustawy zagłosowało 53 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Teraz ustawa wróci do Sejmu. Aby odrzucić senackie weto, konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przypomnijmy, że podczas głosowania w Sejmie 22 lipca za uchwaleniem ustawy było 230 posłów, a przeciw – 213.
Jak wynika z przepisów przejściowych, ustawa weszłaby w życie miesiąc po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

AKTUALIZACJA z 5 sierpnia
Dzisiaj (5 sierpnia) posłowie przegłosowali wniosek o odrzucenie uchwały Senatu odrzucającej ustawę o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego (za – 233, przeciw – 214). Tym samym akt ten trafi teraz do podpisu prezydenta.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS