Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-08-04| Teledetekcja

Rosja zapowiada stworzenie ośrodka teledetekcyjnego w Mjanmie

Jak podała rosyjska agencja TASS, do Mjanmy przybyła wczoraj (3 sierpnia) grupa rosyjskich dyplomatów w celu rozszerzenia współpracy na linii Moskwa-Naypyidaw. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow ogłosił, że Roskosmos będzie współtworzył infrastrukturę do teledetekcji Ziemi w tym azjatyckim kraju.


Rosja zapowiada stworzenie ośrodka teledetekcyjnego w Mjanmie <br />
fot. NASA Earth Observatory
fot. NASA Earth Observatory
Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos już współpracuje z partnerami z Mjanmy nad stworzeniem ośrodka teledetekcyjnego na terenie rządzonego przez juntę wojskową państwa. Choć brak szczegółów dotyczących tej inwestycji, można zakładać, że miejsce to będzie wykorzystywane do prowadzenia analizy i przetwarzania danych pozyskanych choćby przez jedynego mikrosatelitę Mjanmy (MMSAT-1 zwanego także Lawkanat-1) służącego do obserwacji środowiska i poszukiwania zasobów mineralnych oraz kontrolowania klęsk żywiołowych. Biorąc pod uwagę, że krajem rządzi armia, niewykluczone jest wykorzystanie ośrodka również do celów wojskowych.

Od 1962 r. w Mjanmie (dawniej Birma) rządziło wojsko. W 2011 r. przeprowadzono wybory parlamentarne i wdrożono reformy. W 2015 r. wybory wygrała Narodowa Liga na rzecz Demokracji. Na czele rządu stanęła Aung San Suu Kyi, była opozycjonistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, a prezydentem został Win Myint. Wyniki wyborów jednak zakwestionowała armia i powiązani z nią politycy. Podczas wyborów powszechnych w listopadzie 2020 r. głosowanie zostało odwołane w dotkniętych konfliktem wewnętrznym częściach kraju, w tym w większości stanu Arakan. W rezultacie ponad 1,5 miliona ludzi, głównie Arakanów, zostało pozbawionych prawa do głosowania. Zdecydowana większość populacji Rohingja (muzułmańska grupa etniczna zamieszkująca północną część stanu Arakan) została pozbawiona praw wyborczych jeszcze przed wcześniejszymi wyborami (w 2015 r.) poprzez unieważnienie dokumentów tożsamości tzw. „Białej Karty”. Choć Aung San Suu Kyi zachowała w 2020 r. większość parlamentarną, a partia rządząca uzyskała 83% głosów, wynik ten podważali wojskowi oraz sprzymierzona z nimi partia Unia Solidarności i Rozwoju. W styczniu 2021 r. armia zaczęła mówić o siłowym przejęciu władzy w kraju i zawieszeniu konstytucji.

Od pierwszego lutego 2021 r. w Mjanmie rządy sprawuje junta wojskowa dowodzona przez generała Aung Hlainga, który objął stanowisko premiera. Obalono wówczas rządy noblistki Aung San Suu Kyi, którą aresztowano. Aresztowania dotknęły również: prezydenta Win Myint, wielu innych wysokich rangą urzędników oraz innych przedstawicieli Narodowej Ligi na rzecz Demokracji, ale także urzędników pochodzących z wyborów regionalnych, przedstawicieli mniejszości etnicznych, działaczy politycznych i obrońców praw człowieka. Przerwanie procesu demokratyzacji państwa doprowadziło do licznych protestów antywojskowych, które kończyły się krwawymi pacyfikacjami. Armia obiecała wprawdzie przeprowadzenie uczciwych wyborów, lecz będą one mogły się odbyć dopiero, gdy zakończy się obowiązujący w kraju stan wyjątkowy (według zapowiedzi ma to się stać w lutym przyszłego roku).

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama