Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-08-03| Mapy

IMGW-PIB: Prognoza zasięgu przestrzennego zwierciadła wody

Specjaliści z Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB przygotowali możliwość przeglądania danych na Warcie w okolicy Poznania na podkładzie ortofotomapy lub Open Street Map. W łatwy sposób można przeanalizować zasięg przestrzenny aktualnego i prognozowanego stanu wody. Innowacyjna mapa zawiera animację prognozy na kolejne co najmniej trzy doby, w kroku godzinowym.


IMGW-PIB: Prognoza zasięgu przestrzennego zwierciadła wody
IMGW-PIB: Prognoza zasięgu przestrzennego zwierciadła wody

Z mapy prezentującej zasięg przestrzenny zwierciadła mogą korzystać krajowe służby operacyjne i organy administracji, posiadające konto w serwisie Monitor IMGW-PIB. Dotychczas tego typu dane były przekazywane dla punktu. Od dziś prognoza hydrologiczna obejmuje również obszar danego odcinka rzeki, co umożliwia szybką identyfikację zasięgu wody w terenie i pozwala na analizę zagrożeń, jakie niesie za sobą np. wysoka woda w korycie rzeki. Warto wspomnieć, że w styczniu zaprezentowano prognozę zasięgu zwierciadła wody dla Wisły w okolicy Warszawy

Zasięg przestrzenny prognozy opracowany jest na podstawie danych o geometrii koryta i doliny zalewowej oraz wyników obliczeń prognostycznego modelu hydrodynamicznego IMGW HD. Ten jednowymiarowy model ruchu nieustalonego powstał w IMGW-PIB i jest rozwijany od ponad 30 lat. Jego skuteczność potwierdzono w czasie największych powodzi, które w XXI wieku wystąpiły w Polsce. W najbliższym czasie planowane jest również:
• zwiÄ™kszenie czÄ™stotliwoÅ›ci aktualizacji prognoz,
• zastosowanie modelu do obliczania prognoz wiÄ…zkowych,
• zastosowanie modelu do obliczania prognoz dÅ‚ugoterminowych,
• szacowanie i prezentowanie niepewnoÅ›ci obliczonych prognoz,
• rozbudowa modeli dla kolejnych rzek.

Do końca 2022 r. mają być opracowane kolejne mapy dla: Krakowa i Wrocławia. Następnym krokiem będzie udostępnienie tych produktów w serwisach IMGW-PIB.

Źródło: IMGW-PIB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama