wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-03| Mapy

IMGW-PIB: Prognoza zasięgu przestrzennego zwierciadła wody

Specjaliści z Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB przygotowali możliwość przeglądania danych na Warcie w okolicy Poznania na podkładzie ortofotomapy lub Open Street Map. W łatwy sposób można przeanalizować zasięg przestrzenny aktualnego i prognozowanego stanu wody. Innowacyjna mapa zawiera animację prognozy na kolejne co najmniej trzy doby, w kroku godzinowym.


IMGW-PIB: Prognoza zasięgu przestrzennego zwierciadła wody
IMGW-PIB: Prognoza zasięgu przestrzennego zwierciadła wody

Z mapy prezentującej zasięg przestrzenny zwierciadła mogą korzystać krajowe służby operacyjne i organy administracji, posiadające konto w serwisie Monitor IMGW-PIB. Dotychczas tego typu dane były przekazywane dla punktu. Od dziś prognoza hydrologiczna obejmuje również obszar danego odcinka rzeki, co umożliwia szybką identyfikację zasięgu wody w terenie i pozwala na analizę zagrożeń, jakie niesie za sobą np. wysoka woda w korycie rzeki. Warto wspomnieć, że w styczniu zaprezentowano prognozę zasięgu zwierciadła wody dla Wisły w okolicy Warszawy

Zasięg przestrzenny prognozy opracowany jest na podstawie danych o geometrii koryta i doliny zalewowej oraz wyników obliczeń prognostycznego modelu hydrodynamicznego IMGW HD. Ten jednowymiarowy model ruchu nieustalonego powstał w IMGW-PIB i jest rozwijany od ponad 30 lat. Jego skuteczność potwierdzono w czasie największych powodzi, które w XXI wieku wystąpiły w Polsce. W najbliższym czasie planowane jest również:
• zwiększenie częstotliwości aktualizacji prognoz,
• zastosowanie modelu do obliczania prognoz wiązkowych,
• zastosowanie modelu do obliczania prognoz długoterminowych,
• szacowanie i prezentowanie niepewności obliczonych prognoz,
• rozbudowa modeli dla kolejnych rzek.

Do końca 2022 r. mają być opracowane kolejne mapy dla: Krakowa i Wrocławia. Następnym krokiem będzie udostępnienie tych produktów w serwisach IMGW-PIB.

Źródło: IMGW-PIB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS