Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-26| Teledetekcja

TRUTHS zbada wiarygodność satelitarnych sensorów teledetekcyjnych

Rządy na całym świecie podejmują daleko idące działania w walce ze zmianami klimatu, bazując m.in. na satelitarnych danych z obserwacji Ziemi. Tylko jaka jest wiarygodność tych obserwacji? To sprawdzi ogłoszona właśnie przez ESA misja TRUTHS.


TRUTHS zbada wiarygodność satelitarnych sensorów teledetekcyjnych <br />
fot. ESA/Airbus
fot. ESA/Airbus

Projekt satelity TRUTHS (Traceable Radiometry Underpinning Terrestrial- and Helio-Studies) został zaprezentowany podczas niedawnych targów lotniczych Farnborough International Airshow. Jak wyjaśnia ESA, ma on być swego rodzaju „kosmicznym laboratorium standardów” i zapewniać „złoty standard” dla pomiarów klimatologicznych.

Aparat będzie mierzyć promieniowanie słoneczne dochodzące do Ziemi i odbijane przez naszą planetę, a bilans tych wartości jest kluczowym czynnikiem kształtującym ziemski klimat. Do pomiarów posłużą instrumenty Cryogenic Solar Absolute Radiometer, Hyperspectral Imaging Spectrometer, a także nowoczesny system kalibracji. Dane gromadzone przez te sensory będą wykorzystywane do kalibracji satelitarnych sensorów optycznych w innych misjach oraz podnoszenia jakości gromadzonych przez nie danych.

Misja TRUTHS osiągnęła już pierwszy kamień milowy, tj. fazę definiowania i wstępnego projektowania, co udało się zamknąć w czasie raptem 18 miesięcy. Według planów ESA aparat ma znaleźć się w kosmosie w 2030 roku.

Pytana o naukowy wpływ TRUTHS prof. Helen Brindley z Imperial College London i członek TRUTHS Independent Science Review Board powiedziała: „TRUTHS to wysoce innowacyjna misja, która zapowiada się na niezwykle użyteczną dla społeczności zajmującej się klimatem, a to dzięki jej bezprecedensowej dokładności radiometrycznej i możliwości identyfikowania niepewności pomiaru. Wykonywane przez nią unikatowe badania mogą potencjalnie poprawić niepewność pomiaru dla szerokiej gamy sensorów satelitarnych, udoskonalając długoterminowe obserwacje wielu istotnych zmiennych klimatycznych”.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS