wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-26| Teledetekcja

TRUTHS zbada wiarygodność satelitarnych sensorów teledetekcyjnych

Rządy na całym świecie podejmują daleko idące działania w walce ze zmianami klimatu, bazując m.in. na satelitarnych danych z obserwacji Ziemi. Tylko jaka jest wiarygodność tych obserwacji? To sprawdzi ogłoszona właśnie przez ESA misja TRUTHS.


TRUTHS zbada wiarygodność satelitarnych sensorów teledetekcyjnych <br />
fot. ESA/Airbus
fot. ESA/Airbus

Projekt satelity TRUTHS (Traceable Radiometry Underpinning Terrestrial- and Helio-Studies) został zaprezentowany podczas niedawnych targów lotniczych Farnborough International Airshow. Jak wyjaśnia ESA, ma on być swego rodzaju „kosmicznym laboratorium standardów” i zapewniać „złoty standard” dla pomiarów klimatologicznych.

Aparat będzie mierzyć promieniowanie słoneczne dochodzące do Ziemi i odbijane przez naszą planetę, a bilans tych wartości jest kluczowym czynnikiem kształtującym ziemski klimat. Do pomiarów posłużą instrumenty Cryogenic Solar Absolute Radiometer, Hyperspectral Imaging Spectrometer, a także nowoczesny system kalibracji. Dane gromadzone przez te sensory będą wykorzystywane do kalibracji satelitarnych sensorów optycznych w innych misjach oraz podnoszenia jakości gromadzonych przez nie danych.

Misja TRUTHS osiągnęła już pierwszy kamień milowy, tj. fazę definiowania i wstępnego projektowania, co udało się zamknąć w czasie raptem 18 miesięcy. Według planów ESA aparat ma znaleźć się w kosmosie w 2030 roku.

Pytana o naukowy wpływ TRUTHS prof. Helen Brindley z Imperial College London i członek TRUTHS Independent Science Review Board powiedziała: „TRUTHS to wysoce innowacyjna misja, która zapowiada się na niezwykle użyteczną dla społeczności zajmującej się klimatem, a to dzięki jej bezprecedensowej dokładności radiometrycznej i możliwości identyfikowania niepewności pomiaru. Wykonywane przez nią unikatowe badania mogą potencjalnie poprawić niepewność pomiaru dla szerokiej gamy sensorów satelitarnych, udoskonalając długoterminowe obserwacje wielu istotnych zmiennych klimatycznych”.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS