Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-07-25| GIS, Teledetekcja

Pół wieku nieprzerwanej obserwacji Ziemi: program Landsat ma już 50 lat!

Równo 50 lat temu, 25 lipca 1972 roku satelita ERTS przesłał na Ziemię pierwsze zobrazowanie naszej planety, inicjując tym samym najdłuższy nieprzerwany program obserwacji Ziemi znany pod nazwą Landsat.


Pół wieku nieprzerwanej obserwacji Ziemi: program Landsat ma już 50 lat! <br />
Okolice Dallas w Teksasie na pierwszym zobrazowaniu przesłanym przez satelitę ERTS
Okolice Dallas w Teksasie na pierwszym zobrazowaniu przesłanym przez satelitę ERTS

Od startu ERTS (Earth Resources Technology Satellite), zwanego także Landsat 1, kolejne satelity serii Landsat pozyskały aż 10 milionów zobrazowań Ziemi. Jak wspomina Jim Irons, emerytowany dyrektor Działu Nauk o Ziemi w NASA, początki tego przedsięwzięcia zrewolucjonizowały sposób, w jaki obserwujemy naszą planetę. To właśnie dzięki temu programowi mogliśmy w ostatnich dekadach śledzić zmieniający się obraz Ziemi – topniejące lodowce, deforestację tundry czy lasów tropikalnych, a także rozwój miast. Zobrazowania te stały się ponadto cennym narzędziem pracy dla hydrologów, ekologów, a nawet farmerów.

Na przestrzeni tych 50 lat na konstelację Landsat współtworzyło 8 satelitów, przy czym „szóstkę” utracono zaraz po starcie. Obecnie dane zbierane są przez instrumenty oznaczone numerami 7 i 8 oraz wystrzeloną jesienią ubiegłego roku „dziewiątkę”.

Każdy kolejny satelita oferował coraz lepsze parametry obrazowania. Przykładowo, pierwsze trzy Landsaty wykonywały zobrazowania w rozdzielczości 60 metrów dla raptem 4 kanałów spektralnych (zielony i czerwony oraz w dwóch pasmach bliskiej podczerwieni). Z kolei w Landsatach 8 i 9 rozdzielczość wzrosła do 15 metrów, a liczba kanałów do 11.

Jednym z najbardziej przełomowych momentów w historii programu był rok 2008. To właśnie wtedy weszła w życie decyzja o bezpłatnym uwolnieniu całego archiwum zobrazowań Landsat, co spowodowało skokowy wzrost wykorzystania tej bazy. Do 2020 roku pobrano z niej aż blisko 100 mln scen.

Mimo upływu 50 lat dane z programu Landsat wciąż znajdują wiele praktycznych zastosowań, chociażby w rolnictwie czy gospodarce wodnej. Dlatego administratorzy projektu – NASA oraz Służba Geologiczna USA (USGS) – chcą jego kontynuacji. Trwają już zatem prace koncepcyjne nad kolejną misją, którą na razie nazwano Landsat Next. Kiedy znajdzie się w kosmosie oraz jakie zaoferuje parametry obrazowania Ziemi? Tego dowiemy się już wkrótce.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama