|2022-07-22|
GNSS, Geodezja, Prawo
Sejm zdecydował o zniesieniu opłat za ASG-EUPOS
Korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS stanie się bezpłatne dla wszystkich użytkowników – zakłada przyjęty dziś (22 lipca) przez Sejm projekt ustawy.
Zmianę taką zakłada ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za jej uchwaleniem głosowało 230 posłów, przeciw było zaś 213.
W art. 16 ustawa zakłada zniesienie opłat za umożliwienie korzystania z usług teleinformatycznego systemu ASG-EUPOS m.in. poprzez usunięcie z załącznika Prawa geodezyjnego i kartograficznego tabeli 17 z cennikiem usług tego rozwiązania.
Kiedy zatem opłaty za ASG-EUPOS przestaną obowiązywać?
Jak wynika z przepisów przejściowych, ustawa wejdzie w życie miesiąc po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Oczywiście, wcześniej musi jeszcze przejść przez Senat, który zapewne zgłosi do niej swoje poprawki – wtedy przepisy będą ponownie rozpatrywane przez Sejm. Ostatnie kroki procedury legislacyjnej to podpis prezydenta oraz publikacja w Dzienniku Ustaw.
Co z użytkownikami ASG-EUPOS, którzy w momencie wejścia w życie tej ustawy będą mieli wykupiony aktywny dostęp do tego systemu?
Zgodnie z przepisami przejściowymi do spraw obsługi wniosków o umożliwienie korzystania z ASG-EUPOS wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Oznacza to zatem, że uchwalone przepisy nie przewidują zwrotu opłat uiszczonych za użytkowanie tego rozwiązania.
Co jeszcze zmienia ustawa?
Przyjęty przez Sejm akt zakłada wiele innych zmian przepisów. Generalnie ich wspólnym mianownikiem jest usprawnienie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który według rządowych planów ma powstać jeszcze pod koniec tej dekady w okolicach podwarszawskiego Baranowa.
Z innych zmian powiązanych z geodezją ustawa zakłada, że w zakresie niezbędnym do realizacji tej rządowej inwestycji powołana do jej przeprowadzenia spółka celowa jest uprawniona do dostępu i wykorzystywania danych z ewidencji gruntów i budynków oraz rejestru cen nieruchomości. „Co należy podkreślić, dostęp do ewidencji gruntów i budynków będzie zapewniony za pomocą środków komunikacji elektronicznej i bez konieczności składania wniosku, dzięki czemu brak jest konieczności modyfikacji przepisu upoważniającego do wydania rozporządzenia [ws. EGiB]” – napisano w uzasadnieniu projektu.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|