wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-22| GNSS, Geodezja, Prawo

Sejm zdecydował o zniesieniu opłat za ASG-EUPOS

Korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS stanie się bezpłatne dla wszystkich użytkowników – zakłada przyjęty dziś (22 lipca) przez Sejm projekt ustawy.


Sejm zdecydował o zniesieniu opłat za ASG-EUPOS

Zmianę taką zakłada ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za jej uchwaleniem głosowało 230 posłów, przeciw było zaś 213.

W art. 16 ustawa zakłada zniesienie opłat za umożliwienie korzystania z usług teleinformatycznego systemu ASG-EUPOS m.in. poprzez usunięcie z załącznika Prawa geodezyjnego i kartograficznego tabeli 17 z cennikiem usług tego rozwiązania.

Kiedy zatem opłaty za ASG-EUPOS przestaną obowiązywać?

Jak wynika z przepisów przejściowych, ustawa wejdzie w życie miesiąc po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Oczywiście, wcześniej musi jeszcze przejść przez Senat, który zapewne zgłosi do niej swoje poprawki – wtedy przepisy będą ponownie rozpatrywane przez Sejm. Ostatnie kroki procedury legislacyjnej to podpis prezydenta oraz publikacja w Dzienniku Ustaw.

Co z użytkownikami ASG-EUPOS, którzy w momencie wejścia w życie tej ustawy będą mieli wykupiony aktywny dostęp do tego systemu?

Zgodnie z przepisami przejściowymi do spraw obsługi wniosków o umożliwienie korzystania z ASG-EUPOS wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Oznacza to zatem, że uchwalone przepisy nie przewidują zwrotu opłat uiszczonych za użytkowanie tego rozwiązania.

Co jeszcze zmienia ustawa?

Przyjęty przez Sejm akt zakłada wiele innych zmian przepisów. Generalnie ich wspólnym mianownikiem jest usprawnienie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który według rządowych planów ma powstać jeszcze pod koniec tej dekady w okolicach podwarszawskiego Baranowa.

Z innych zmian powiązanych z geodezją ustawa zakłada, że w zakresie niezbędnym do realizacji tej rządowej inwestycji powołana do jej przeprowadzenia spółka celowa jest uprawniona do dostępu i wykorzystywania danych z ewidencji gruntów i budynków oraz rejestru cen nieruchomości. „Co należy podkreślić, dostęp do ewidencji gruntów i budynków będzie zapewniony za pomocą środków komunikacji elektronicznej i bez konieczności składania wniosku, dzięki czemu brak jest konieczności modyfikacji przepisu upoważniającego do wydania rozporządzenia [ws. EGiB]” – napisano w uzasadnieniu projektu.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS