wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-22| Firma

Produkcja budowlana wciąż w górę, ale startuje coraz mniej inwestycji

Już 14. miesiąc z rzędu rośnie produkcja budowlano-montażowa – podał Główny Urząd Statystyczny. Mniej optymistyczne są natomiast wyniki dotyczące inwestycji mieszkaniowych w I połowie br.


Produkcja budowlana wciąż w górę, ale startuje coraz mniej inwestycji
Produkcja budowlana wciąż w górę, ale startuje coraz mniej inwestycji <br />
Źródło danych: GUS
Źródło danych: GUS

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa o liczbie pracujących powyżej 9 osób była w czerwcu br. wyższa o 5,9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku oraz wyższa o 5,3% w stosunku do maja br.

Wzrosty w skali roku odnotowano dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków (o 15,2%) oraz wśród jednostek specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 5,0%), podczas gdy w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne zaobserwowano spadek o 3,1%.

W okresie pierwszego półrocza bieżącego roku sprzedaż prac budowlano-montażowych wzrosła w skali roku we wszystkich działach sekcji Budownictwo. W podmiotach realizujących prace z zakresu budowy budynków – o 24,6%, specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 5,9%, a wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – również o 5,9%.

GUS podał także statystyki dla budownictwa mieszkaniowego za I półrocze br. Pozytywnym akcentem jest to, że w badanym okresie oddano do użytkowania 109,4 tys. mieszkań, tj. o 3,8% więcej niż w roku ubiegłym. W przypadku deweloperów wzrost ten wyniósł 3,7%, a u inwestorów indywidualnych – 6,0%. Powierzchnia użytkowa oddanych mieszkań wyniosła natomiast 10,5 mln m kw., czyli o 4,2% więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 95,5 m kw.

Mniej optymistycznie wyglądają natomiast dane dotyczące rozpoczynanych inwestycji. W I połowie br. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 170,8 tys. mieszkań, tj. o 0,5% mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Dla deweloperów zanotowano wzrost o 7,4%, a dla inwestorów indywidualnych spadek aż o 16,1%.

Od początku roku do końca czerwca rozpoczęto budowę 119,7 tys. mieszkań, tj. o 17,2% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 71,6 tys. mieszkań (o 18,4% mniej), a inwestorzy indywidualni 46,4 tys. (o 14,5% mniej).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS