wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-19| GIS, Teledetekcja, Firma

Niemiecki urząd geodezyjny inwestuje w codzienne zobrazowania satelitarne

Federalny Urząd Kartografii i Geodezji (BKG) – niemiecki odpowiednik GUGiK, podpisał z amerykańską firmą Planet umowę na dostarczanie codziennie aktualizowanej bazy wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych.


Niemiecki urząd geodezyjny inwestuje w codzienne zobrazowania satelitarne <br />
Turyngia na zobrazowaniach firmy Planet
Turyngia na zobrazowaniach firmy Planet

Dane pochodzić będą z rozwijanej przez Planet konstelacji liczącej już ponad 200 satelitów teledetekcyjnych. Dostarczają one zdjęcia naszej planety w 8 kanałach spektralnych w kilkumetrowej rozdzielczości.

Zobrazowania te będę wykorzystywane przez BKG m.in. w zarządzaniu kryzysowym, ochronie przyrody, leśnictwie, rolnictwie czy w monitorowaniu skutków zmian klimatycznych. Urząd będzie korzystać zarówno z najświeższych danych gromadzonych przez satelity firmy Planet, jak i z jej archiwum sięgającego roku 2009. Pozwoli to nie tylko śledzić z orbity aktualne wydarzenia, ale także wykonywać analizy historyczne.

Co istotne, BGK nie będzie jedynym użytkownikiem tych danych w Niemczech. Poprzez rozwijany w tej instytucji system zarządzania kryzysowego SKD (Satellitengestützter Krisen- und Lagedienst) zobrazowania satelitarne i bazujące na nich analizy będą trafiać do ponad 400 innych federalnych instytucji. Zresztą te mogą liczyć nie tylko na same dane, ale i wsparcie merytoryczne ekspertów z BKG.

Podpisanie umowy było poprzedzone trwającym od listopada ubiegłego roku okresem próbnego korzystania z danych Planet przez BKG. – Jest dla nas szczególnie istotne, aby nasze usługi sprostały specyficznym potrzebom i wymaganiom niemieckiego rządu federalnego. Do tego niezbędne są zobrazowania satelitarne w wysokiej rozdzielczości czasowej. Chcemy promować wykorzystanie danych z obserwacji Ziemi, udostępniając je wszystkim agencjom federalnym – mówi Thomas Wiatr, szef SKD w BKG.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS