Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-15| GNSS, Mapy, Edukacja

Na Politechnice Warszawskiej powstała mobilna platforma mapowania

Budowa mobilnej platformy mapowania wyposażonej w lidar i georadar stanowi element projektu realizowanego we wsparciu funduszy IDUB (Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”). Jego celem jest synergia i analiza wieloźródłowych danych w inwentaryzacji dróg w zakresie nawierzchni oraz kartowanie ich otoczenia.


Na Politechnice Warszawskiej powstała mobilna platforma mapowania

Najważniejszą częścią planowanych badań jest opracowanie metodyki fuzji związanych poprawną georeferencją wieloźródłowych danych trójwymiarowych, wzajemnej kalibracji systemów nawigacyjnych z georadarem (GPR) oraz lidarem i kamerami fotogrametrycznymi. Końcowym celem projektu jest także wytworzenie metodyki analizy i wizualizacji danych z różnych, ale zintegrowanych źródeł dla uzyskiwania bardziej wiarygodnej i dokładniejszej informacji podczas inwentaryzacji obiektów inżynierskich.

Synergia danych lidar i GPR jest pożądana z przyczyn diagnostycznych. Dane ze skanowania laserowego pozwalają na badania powierzchni obiektu, jego struktury i inwentaryzacji otoczenia z rozdzielczością rzędu pojedynczych centymetrów, natomiast dane z pomiarów georadarowych umożliwiają badania wnętrza konstrukcji i określenie jej stanu. Pierwsze dane z platformy umożliwiły wizualizację danych lidar razem z trójwymiarową prezentacją anomalii obserwowanych przeważnie wizualnie na radarogramach. Spójna wizualizacja danych w jednorodnym środowisku umożliwia lepsze ich zrozumienie i ocenę.

Mobilna platforma niskobudżetowa powstała po pierwszym roku trwania projektu i została wyposażona w: skaner laserowy, służący do nawigacji z użyciem algorytmów SLAM (równoczesnej orientacji i kartowania) w sytuacjach słabego sygnału GNSS, a także zbierania chmur punktów z otoczenia i nawierzchni, kamery boczne zbierające zdjęcia do generowania chmur punktów otoczenia, kamerę fotografującą nawierzchnię do generowania wysokiej rozdzielczości ortofotomap HR i chmur punktów, georadar inwentaryzujący grunt i infrastrukturę pod drogą, a także antenę GNSS. Całość platformy może być monitorowania w zakresie trajektorii przejazdu tachimetrem z funkcją automatycznego śledzenia. Platforma taka umożliwia pozyskanie kompleksowych danych 3D z bardzo wielu sensorów wzajemnie się uzupełniających w zakresie nawigacji w warunkach gęstej zabudowy oraz zbierania informacji 3D.

Obecne prace dotyczą kalibracji systemu pomiarowego oraz integracji danych w czasie pozyskiwania. W końcówce projektu platforma i metodyka posłużą do realizacji przykładowych prac inwentaryzacyjnych obiektów inżynierskich oraz zabytkowych.

Kierownikiem projektu realizowanego w ramach konkursu CyberiADa-2 jest dr inż. Krzysztof Bakuła. W projekcie biorą udział pracownicy i studenci Wydziału Geodezji i Kartografii oraz Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, a także Albert-Ludwigs-Universität we Fryburgu.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS