Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-07-13| Mapy

O kartografii geologicznej podczas 8. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej i GIS

W Nessebarze w Bułgarii w dniach 20-25 czerwca br. odbyła się 8. Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna i GIS (8th International Conference on Cartography and GIS).


O kartografii geologicznej podczas 8. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej i GIS <br />
Uczestnicy 8. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej i GIS w Nessebarze
Uczestnicy 8. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej i GIS w Nessebarze
O kartografii geologicznej podczas 8. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej i GIS <br />
Katarzyna Jóźwik prezentuje poster pt. ?Reinventing Geological Maps: the Polish Geological Cartography Platform?
Katarzyna Jóźwik prezentuje poster pt. ?Reinventing Geological Maps: the Polish Geological Cartography Platform?
O kartografii geologicznej podczas 8. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej i GIS <br />
Uczestnicy spotkania Komisji ds. Map i Internetu
Uczestnicy spotkania Komisji ds. Map i Internetu
Organizowana cyklicznie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne (International Cartographic Association - ICA) konferencja jest jednym z najważniejszych wydarzeń międzynarodowego środowiska kartograficznego. Tym razem współorganizatorem spotkania było Bułgarskie Stowarzyszenie Kartograficzne (Bulgarian Cartographic Association – BCA).

Tegoroczna konferencja zgromadziła przedstawicieli ośrodków naukowych, badawczych i technicznych, administracji państwowej oraz firm technologicznych z 20 różnych krajów takich, jak: Austria, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Kanada, Kosowo, Macedonia Północna, Malezja, Meksyk, Niemcy, Polska, Singapur, Stany Zjednoczone, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Głównymi tematami prezentowanymi i dyskutowanymi podczas konferencji były:

  • Modelowanie kartograficzne 3D
  • Koncepcje kartograficzne w środowisku „wielkich wolumenów danych” (Big Data)
  • Wizualizacja kartograficzna
  • Kartografia i GIS w edukacji
  • Geoinformacja dla inteligentnych miast
  • Analiza geoprzestrzenna i eksploracja danych (Data Mining)
  • Semantyka informacji geoprzestrzennej
  • Ontologia informacji geoprzestrzennej
  • GIS dla geologii, nauk przyrodniczych i ekosystemów
  • Technologie GIS i dyscypliny pokrewne
  • Technologie GNNS w kartografii
  • Projektowanie i tworzenie map
  • Odwzorowania kartograficzne i geodezyjne układy współrzędnych
  • Technologie teledetekcji do celów kartograficznych
  • Zastosowania UAV i nowe trendy
  • Ochotnicza informacja geograficzna
  • Kartografia internetowa i atlasy cyfrowe
W ostatnim czasie, naznaczonym kryzysem pandemicznym, społecznym i naturalnym, to właśnie w wymienionych powyżej dziedzinach tematycznych otwierają się przed kartografią nowe wyzwania. Bardziej niż kiedykolwiek widoczne jest wśród przedstawicieli biznesu, rządu i nauki zapotrzebowanie na lepsze, wydajniejsze rozwiązania w zakresie infrastruktury informacji przestrzennej i systemów GIS, w tym w szczególności na usługi oparte na lokalizacji (location based services) oraz prezentacje kartograficzne zjawisk dopasowane do potrzeb konkretnych odbiorców.

Na konferencji PIG-PIB reprezentowała Katarzyna Jóźwik z Zakładu Kartografii Geologicznej. Delegatka przedstawiła poster pt. „Reinventing Geological Maps: the Polish Geological Cartography Platform” przygotowany przez zespół autorski w składzie: Katarzyna Jóźwik, Piotr Gałkowski i Józef Mikołajków. Zamierzeniem prezentacji było pokazanie powstającej w ramach jednego z aktualnych zadań państwowej służby geologicznej Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej (WPKG) jako innowacyjnego i strategicznego projektu kartografii geologicznej PIG-PIB umożliwiającego szerokiemu gronu interesariuszy ponowne odkrycie i wykorzystanie potencjału różnorodnego spektrum map geologicznych. Prezentacja projektu była także okazją do zapoznania się z opinią, oczekiwaniami oraz wskazówkami doświadczonych kartografów z całego świata.

Podczas konferencji przedstawicielka PIG-PIB uczestniczyła również w spotkaniu Komisji ds. Map i Internetu (Commission on Maps and the Internet), działającej pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Kartograficznego. Podstawowym celem Komisji jest promocja badań i działań wspierających rozwój kartografii internetowej (web-based cartography) i przyczyniających się do rozwiązywania naukowych i praktycznych problemów w tej dziedzinie. Komisja rozpoznaje i integruje nowe trendy związane z wzajemnym połączeniem kartografii i Internetu takie jak m.in.: kartografia 3D, kwestie semantyczne w kartografii i danych geoprzestrzennych, kartowanie partycypacyjne i współtworzenie map (participatory mapping; udział lokalnych społeczności w tworzeniu map i dostarczaniu ich treści), wizualizacja otwartych danych powiązanych (Linked Open Data) oraz „wielkich wolumenów danych” (Big Data) czy Internet Rzeczy (Internet of Things).

Materiały konferencyjne

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama