Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-11| GNSS

Modernizacja GLONASS opornie, ale postępuje

W ostatni czwartek (7 lipca) wystrzelono kolejnego satelitę nowej generacji rosyjskiego systemu nawigacji GLONASS.


Modernizacja GLONASS opornie, ale postępuje

Jest to już czwarty aparat nowego bloku K, który ma zastąpić dominujące obecnie modele wiekowej generacji M. Oprócz nich na orbitę już wkrótce mają trafiać jeszcze nowsze satelity oznaczone symbolem K2.

Generację K2 ma wyróżniać m.in. dłuższa żywotność (10 lat), nadawanie sygnałów w technologii wielodostępu CDMA, co zwiększy kompatybilność GLONASS z innymi systemami GNSS, a także nowy trzeci cywilny sygnał L3. Dzięki większej mocy sygnałów nowe satelity mają także zapewnić podwyższoną dokładność pozycjonowania.

Wystrzeliwanie tych satelitów idzie jednak bardzo opornie. Pierwszego wyniesiono na orbitę okołoziemską jeszcze w 2011 r., drugiego – w 2014 r., a trzeciego – pod koniec 2020 roku. Tymczasem według planów sprzed dekady miały one całkowicie zastąpić generację M jeszcze w 2020 roku.

Powodem opóźnień w modernizacji GLONASS są sankcje nałożone na Rosję w 2014 roku w odwecie za zajęcie Krymu. Uniemożliwiły one bowiem sprowadzanie z dotychczasowych źródeł zaawansowanych komponentów satelitarnych.

Najnowsze plany administratora systemu GLONASS mówią ogólnikowo o wystrzeleniu kilku satelitów K oraz K2 jeszcze w tym roku. Nie można jednak wykluczyć, że i tym razem dojdzie do poważnych opóźnień. W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego br., kraje zachodnie wprowadziły bowiem kolejne pakiety sankcji, które jeszcze bardziej ograniczyły możliwość importu do Rosji nowoczesnych komponentów elektronicznych. W momencie rozpoczęcia wojny na taśmach produkcyjnych zakładów im. Reszetniewa było osiem satelitów bloku K oraz cztery K2.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS