|2022-07-11|
Mapy
Co nowego w Archiwum Map WIG?
Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego wzbogaciło się o nowe nabytki. Wśród nich są: mapy Czech, Austrii, Węgier, Słowacji i Rosji, plany miast z Europy Wschodniej, a także zeszyty robocze przedstawiające postępy niemieckiej kartografii wojskowej w czasie II wojny światowej.
Arkusz Toblach i Cortina d'Ampezzo, Austria i Czechy 1:75 000, rok 1943
|
|
|
|
|
|
Ze zbiorów biblioteki Uniwersytetu Berkeley pochodzi kilkaset niemiecko-austriackich map w skali 1:75 000 z terenów Czech i Austrii, WÄ™gier i SÅ‚owacji, oraz kilkanaÅ›cie oryginalnych czeskich arkuszy. W Archiwum znalazÅ‚o siÄ™ również ilkanaÅ›cie planów miast z Europy Wschodniej - głównie ze zbiorów POLONY - cyfrowej Biblioteki Narodowej. Jednym z ważniejszych jest plan „Dzielnicy Å»ydowskiej”/„Sperrgebiet” Warszawy w skali 1:2500 z 1940 roku.
Ze zbiorów National Library of Australia, dziÄ™ki uprzejmoÅ›ci Brendona Whyte'a, dodano z kolei skany dwóch map Rosji. Pierwsza, niemiecka, to dość późne wydanie (styczeÅ„ 1944 r.) mapy w skali 1:2,5 mln, którÄ… udostÄ™pniono w wydaniach wczeÅ›niejszych. To wydanie pokazuje granice administracyjne Reichskommissariat Ostland i Reichskommissariat Ukraine. Druga, to Å›cienna mapa szkolna, z czasów ZSRR, nawiÄ…zuje do „debaty”, na marginesie wojny rosyjsko-ukraiÅ„skiej, o tym, kto kogo (i kiedy) uczyÅ‚ jeść widelcem itd.
Doprowadzono także do wzglÄ™dnej konsolidacji maÅ‚oskalowych map niemieckich z czasów II wojny Å›wiatowej. Ostatecznie, wszystkie nieregularne i zbiorcze map typu Übersichtskarte i Operationskarten w skali 1:1 mln trafiÅ‚y na jednÄ…, wspólnÄ… listÄ™. Skorowidza nie bÄ™dzie, ponieważ mapy tworzono do okreÅ›lonych kampanii, zatem poszczególne arkusze przenikajÄ… siÄ™, nachodzÄ… na siebie itd. Niektóre wydania zaznaczone sÄ… na skorowidzach dostÄ™pnych pod listÄ…. UzupeÅ‚niione zestaÅ‚y także listy i skorowidze o kilkadziesiÄ…t arkuszy oryginalnych (niemieckich) skorowidzów. Znaleźć je można pod listÄ…/skorowidzem serii map.
Z kolei dziÄ™ki uprzejmoÅ›ci osoby, która chciaÅ‚a pozostać anonimowa, udaÅ‚o siÄ™ przeskanować unikalne numery (20-29) zeszytów roboczych (Kartenbriefe) przedstawiajÄ…cych postÄ™py niemieckiej kartografii wojskowej w czasie II wojny Å›wiatowej. Niektóre broszury sÄ… nieco zdekompletowane (zaÅ‚Ä…czone skorowidze byÅ‚y wykorzystywane po wojnie przez brytyjskie i amerykaÅ„skie sÅ‚użby kartograficzne), udaÅ‚o siÄ™ jednak uzupeÅ‚nić jednÄ… z ostatnich broszur, tj. Kartenbriefe Nr 31 o trzy skorowidze, które „zaplÄ…taÅ‚y siÄ™” w pozostaÅ‚ych numerach. Do kompletu pozostaÅ‚o zatem tylko kilka pierwszych zeszytów. Nb. bezpoÅ›redni link do plików pdf. A - na marginesie 'Kartenbriefe - wydanie z kwietnia 1943 zawiera też próbkÄ™ eksperymentalnej fotomapy (Bildplankarte) pokazujÄ…ce obszar na północ od Kijowa. Wersja 1, Wersja 2. Kilka innych fotomap w tej skali z terenów ZSRR dostÄ™pne sÄ… na liÅ›cie pod nazwami Bildplankarte.
Źródło: Archiwum Map WIG
|