|2022-07-08|
GIS
Osiedla przyjazne seniorom wkrótce na mapach
Mapy osiedli przyjaznych seniorom oraz program do analizy dostępności przestrzeni dla seniorów będą efektem projektu realizowanego przez naukowców z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Naukowcy z Katedry Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznej na Wydziale Geoinżynierii UWM kończą właśnie realizowany od 2 lat projekt dotyczący identyfikacji osiedli mieszkaniowych w miastach pod kątem ich przydatności dla seniorów. Każdy, kto nosi się z zamiarem kupna mieszkania, dzięki opracowaniu kortowskich naukowców będzie mógł sprawdzić, czy wszystkie jego walory są rzeczywiście prawdziwe.
Do tej pory cała gospodarka nastawiona była głównie na zaspokajanie potrzeby młodych. Jak przekonują olsztyńscy naukowcy, czas zmienić to myślenie, bo polskie społeczeństwo starzeje się. Do 2035 r. liczba osób w wieku 65+ w ogólnej liczbie ludności zbliży się do 25% i to seniorzy będą kształtować niektóre trendy rynkowe, np. rynku mieszkań.
Naukowcy z zaczęli projekt od opracowania kompleksowego profilu polskich seniorów oraz rankingu miejsc, z których ci najchętniej korzystają. W pięciu polskich miastach: Olsztynie, Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Poznaniu przebadali seniorów z różnych grup wiekowych (60-75, 76-84, 85+). Ich odpowiedzi posłużyły do opracowania profilu seniora. – Już pierwsze, cząstkowe wyniki badań pokazują, jak bardzo na przestrzeli ostatnich lat zmieniły się rodzaje aktywności i potrzeby ludzi starszych. Obecni seniorzy są bardziej samodzielni, co znacząco wpływa na ich potrzeby, także te dotyczące zagospodarowania przestrzeni – mówi dr hab. inż. Agnieszka Dawidowicz, prof. UWM, kierownik zespołu badawczego.
Bardzo ciekawie prezentuje się opracowany ranking miejsc aktywności seniorów. Potrzebują przede wszystkim terenów zielonych, parków i miejsc spacerowych. Ważne są także sklepy spożywcze i supermarkety, przystanki komunikacji miejskiej i miejsca parkingowe, zwłaszcza te dla osób z niepełnosprawnościami. Wysoko w rankingu znalazły się biblioteki, ogródki działkowe, a także przychodnie lekarskie, kościoły i… cmentarze. To właśnie te miejsca powinny się znajdować na terenie zamieszkania seniorów. W jakiej odległości? Ponieważ preferują chodzenie, to odległość do 500 m, a im są młodsi, tym większy zasięg – nawet do 1,5 km. To cenna wskazówka, w jakiej odległości powinny się znajdować miejsca aktywności seniorów.
Na podstawie tych danych, dzięki opracowanemu przez dr inż. Martę Figurską narzędziu, zespół przeanalizował przestrzeń miejską i opracował tzw. mapy dostępności. Pokazują one, które części miasta są dobrze dostosowane do potrzeb seniorów, a w których jeszcze trzeba nad tym popracować.
– Na przykładzie Olsztyna opracowaliśmy mapę dostępności aptek, na której widać wyraźnie, które części miasta są pod tym względem wykluczone. Wiemy, że seniorzy nie będą chcieli zamieszkać tam, gdzie nie ma żadnej apteki – uzupełnia prof. Dawidowicz.
Efektem końcowym projektu realizowanego przez naukowców z Olsztyna będą mapy osiedli przyjaznych seniorom oraz uniwersalne narzędzie do analizy przestrzeni pod kątem dostępności dla seniorów. Mapy będą tworzone automatycznie, przy użyciu sztucznej inteligencji i będą przydatne dla architektów, urbanistów, deweloperów przy planowaniu i projektowaniu osiedli, a także dla pośredników nieruchomości, którzy będą doradzać seniorom w wyborze miejsca zamieszkania. Trzeba jednak na nie poczekać do jesieni, kiedy to zostaną opublikowane pełne wyniki badań.
Projekt „Koncepcja identyfikacji osiedli mieszkaniowych przyjaznych seniorom w aspekcie wyznaczników infrastrukturalnych i krajobrazowych” realizuje zespół naukowców w składzie (na zdj. od lewej): dr hab. inż. Adam Senetra, dr inż. Elżbieta Zysk, dr hab. inż. Agnieszka Dawidowicz, prof. UWM i dr inż. Marta Figurska. Projekt finansuje Narodowe Centrum Nauki z konkursu „Opus” 18 kwotą 370 tys. zł.
Źródło: WG UWM
|