|2022-07-07|
GIS, Teledetekcja
Miejskie wyspy ciepła będę lepiej widoczne z kosmosu
Coraz częstsze fale upałów są szczególnie dokuczliwe w centrach dużych miast. By ograniczać to negatywne zjawisko, konieczne są szczegółowe dane o rozkładzie temperatur. Odpowiedzią na tę potrzebę ma być nowa misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Zobrazowanie ECOSTRESS dla Pragi (fot. NASA/JPL-Caltech)
|
|
Zobrazowanie ECOSTRESS dla Paryża (fot. NASA/JPL-Caltech)
|
|
Zobrazowanie z satelity Sentinel-3 (contains modified Copernicus Sentinel data (2022), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGO)
|
|
|
|
Już teraz nie brak satelitów teledetekcyjnych, które zbierają dane o temperaturze powierzchni Ziemi. Przykładem jest choćby całkiem nowa misja Sentinel-3 realizowana przez ESA. Sęk w tym, że dostarcza ona danych w rozdzielczości raptem 1 km (fot.), która jest niewystarczająca do śledzenie zjawiska „miejskiej wyspy ciepła”.
Lukę tę ma wypełniać szykowana przez ESA misja Land Surface Temperature Monitoring (LSTM). W zamierzeniu agencji ma ona dostarczać danych o temperaturze powierzchniowej w rozdzielczości aż 20 razy lepszej niż wspomniany Sentinel-3.
Nim jednak LSTM znajdzie się na orbicie okołoziemskiej, ESA przeprowadziła eksperyment, którego celem było zbadanie możliwości sensora, który miałby zostać zainstalowany na tym satelicie. Do badań posłużył udostępniony przez NASA instrument ECOSTRESS, który pozwolił pozyskać dane o podobnej jakości, jakie ma zaoferować LSTM. Przykłady zebranych obserwacji udostępniono właśnie na stronie ESA. Prezentują one temperaturę powierzchniową w rozdzielczości 50 metrów dla Pragi oraz Paryża.
Jak komentują otrzymane wyniki przedstawiciele ESA, wyraźnie widać, że dane w wyższej rozdzielczości oferują zupełnie nową jakość w analizowaniu „miejskich wysp ciepła” w porównaniu z misją Sentinel-3. Pozwolą one np. urbanistom lepiej planować miasto, tak aby miejskie przestrzenie oferowały lepszą ochronę przed upałami. Dane z LSTM będą nieocenione również w rolnictwie, gdyż pozwolą precyzyjnie wskazywać uprawy wymagające lepszego nawodnienia.
– ECOSTRESS obrazuje wpływ ekstremalnych upałów w miastach na całym świecie, w tym niedawne fale upałów, które pobiły rekordy zarówno w Europie, jak i USA. Dane te można wykorzystać do identyfikacji nagrzanych miejsc, wrażliwych regionów i oceny metod ograniczania ciepła – powiedział Glynn Hulley z laboratorium JPL w NASA.
– Sensor ten okazał się niezwykle cenny, pomagając nam rozwijać i przygotować się do europejskiej misji LSTM, która będzie oferować dane o temperaturze powierzchni lądu w podobnej rozdzielczości, czyli 50 metrów – wyjaśnia z kolei Benjamin Koetz z ESA.
Satelita LSTM powinien znaleźć się na orbicie okołoziemskiej do końca bieżącej dekady.
Źródło: ESA, JK
|