Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-07-07| GIS, Teledetekcja

Miejskie wyspy ciepła będę lepiej widoczne z kosmosu

Coraz częstsze fale upałów są szczególnie dokuczliwe w centrach dużych miast. By ograniczać to negatywne zjawisko, konieczne są szczegółowe dane o rozkładzie temperatur. Odpowiedzią na tę potrzebę ma być nowa misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).


Miejskie wyspy ciepła będę lepiej widoczne z kosmosu <br />
Zobrazowanie ECOSTRESS dla Pragi (fot. NASA/JPL-Caltech)
Zobrazowanie ECOSTRESS dla Pragi (fot. NASA/JPL-Caltech)
Miejskie wyspy ciepła będę lepiej widoczne z kosmosu <br />
Zobrazowanie ECOSTRESS dla Paryża (fot. NASA/JPL-Caltech)
Zobrazowanie ECOSTRESS dla Paryża (fot. NASA/JPL-Caltech)
Miejskie wyspy ciepła będę lepiej widoczne z kosmosu <br />
Zobrazowanie z satelity Sentinel-3 (contains modified Copernicus Sentinel data (2022), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGO)
Zobrazowanie z satelity Sentinel-3 (contains modified Copernicus Sentinel data (2022), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGO)

Już teraz nie brak satelitów teledetekcyjnych, które zbierają dane o temperaturze powierzchni Ziemi. Przykładem jest choćby całkiem nowa misja Sentinel-3 realizowana przez ESA. Sęk w tym, że dostarcza ona danych w rozdzielczości raptem 1 km (fot.), która jest niewystarczająca do śledzenie zjawiska „miejskiej wyspy ciepła”.

Lukę tę ma wypełniać szykowana przez ESA misja Land Surface Temperature Monitoring (LSTM). W zamierzeniu agencji ma ona dostarczać danych o temperaturze powierzchniowej w rozdzielczości aż 20 razy lepszej niż wspomniany Sentinel-3.

Nim jednak LSTM znajdzie się na orbicie okołoziemskiej, ESA przeprowadziła eksperyment, którego celem było zbadanie możliwości sensora, który miałby zostać zainstalowany na tym satelicie. Do badań posłużył udostępniony przez NASA instrument ECOSTRESS, który pozwolił pozyskać dane o podobnej jakości, jakie ma zaoferować LSTM. Przykłady zebranych obserwacji udostępniono właśnie na stronie ESA. Prezentują one temperaturę powierzchniową w rozdzielczości 50 metrów dla Pragi oraz Paryża.

Jak komentują otrzymane wyniki przedstawiciele ESA, wyraźnie widać, że dane w wyższej rozdzielczości oferują zupełnie nową jakość w analizowaniu „miejskich wysp ciepła” w porównaniu z misją Sentinel-3. Pozwolą one np. urbanistom lepiej planować miasto, tak aby miejskie przestrzenie oferowały lepszą ochronę przed upałami. Dane z LSTM będą nieocenione również w rolnictwie, gdyż pozwolą precyzyjnie wskazywać uprawy wymagające lepszego nawodnienia.

– ECOSTRESS obrazuje wpływ ekstremalnych upałów w miastach na całym świecie, w tym niedawne fale upałów, które pobiły rekordy zarówno w Europie, jak i USA. Dane te można wykorzystać do identyfikacji nagrzanych miejsc, wrażliwych regionów i oceny metod ograniczania ciepła – powiedział Glynn Hulley z laboratorium JPL w NASA.

– Sensor ten okazał się niezwykle cenny, pomagając nam rozwijać i przygotować się do europejskiej misji LSTM, która będzie oferować dane o temperaturze powierzchni lądu w podobnej rozdzielczości, czyli 50 metrów – wyjaśnia z kolei Benjamin Koetz z ESA.

Satelita LSTM powinien znaleźć się na orbicie okołoziemskiej do końca bieżącej dekady.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama