Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-07| Teledetekcja

JSW Innowacje: sukces polskiego drona na konferencji NATO

System powietrzny AutoInvent umożliwiający automatyzację pomiarów objętości i budowania trójwymiarowych modeli terenu, został zaprezentowany na konferencji technologicznej NATO w Mołdawii.


JSW Innowacje: sukces polskiego drona na konferencji NATO

Dron, sterowany przez kierownika projektu dr. inż. Bartosza Brzozowskiego, przedstawiciela JSW Innowacje, wykonał zaplanowany start, pomiary i wylądował na naziemnym stanowisku lądowania. Co ciekawe, podczas gdy operator przebywał w Mołdawii, dron wykonujący misję znajdował się na jednym z lotnisk w okolicach Warszawy.

Przedstawiciele JSW Innowacje tłumaczą, że system AutoInvent jest w pełni automatyczny. Oznacza to, że dron wykonuje wszystkie zaplanowane misje cyklicznie i samodzielnie, oczywiście z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych. Ta latająca platforma, wykorzystywana aktualnie do celów liczenia objętości składowanego surowca, może być dostosowana do potrzeb obserwacyjnych i ochrony infrastruktury krytycznej poprzez zmianę głowicy pomiarowej. Z dużym podziwem uczestników konferencji spotkało się także lądowisko, które pozwala na pełną automatyzację procesu startu i lądowania drona oraz hangarowanie statku pomiędzy lotami.

System AutoInvent ma możliwość w pełni zautomatyzowanego procesu przekazywania i katalogowania zebranych danych. Specjalnie dla drona skonstruowano dwie maszyny wirtualne: pierwsza przeznaczona jest do przetwarzania danych zebranych w trakcie misji za pośrednictwem oprogramowania pozwalającego na fotogrametryczną obróbkę wykonywanych zdjęć, druga natomiast pozwala na analizę, katalogowanie oraz udostępnianie danych użytkownikowi końcowemu.

System AutoInvent jest efektem projektu realizowanego w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – INNOSBZ. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Program NATO Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa (SPS), w ramach którego odbyła się konferencja w Mołdawii, ma na celu promocję dialogu i współpracy między państwami członkowskimi NATO i krajami partnerskimi w oparciu o badania naukowe, innowacje technologiczne i wymianę wiedzy. Program SPS oferuje finansowanie, doradztwo eksperckie i wsparcie dostosowane do potrzeb działań związanych z bezpieczeństwem cywilnym.

Źródło: JSW Innowacje


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS