wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-04| Prawo

Rząd szykuje nowy GIS-owy rejestr dotyczący sieci szerokopasmowych

Proponowany przez rząd System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDSUSIS) ma ułatwić obywatelom znalezienie dostawcy internetu, inwestorom pomoże zaś w planowaniu inwestycji. Opublikowano właśnie projekt ustawy, która ma regulować szczegóły dotyczące tego nowego rejestru.


Rząd szykuje nowy GIS-owy rejestr dotyczący sieci szerokopasmowych <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Jak wyjaśniają autorzy projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, przepisy te są odpowiedzią na wyzwania związane z intensywną rozbudową sieci szerokopasmowych. Tylko do 2029 roku wydanych zostanie w Polsce na ten cel nawet 10 mld zł.

Obecnie brak jest jednak publicznego systemu, który jako baza danych prezentowałby aktualizowane w sposób ciągły informacje o punktach adresowych, które są w zasięgu sieci szerokopasmowych – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. W związku z tym obywatele nie mają odpowiedniego dostępu do informacji, czy mogą skorzystać z wybudowanych sieci szerokopasmowych, jakiego rodzaju usługi są świadczone, jaka jest oferta dostępu do internetu (w tym cennik) oraz z kim należy się skontaktować w celu zawarcia umowy. Dodatkowo obywatele mają prawo wiedzieć, kto realizuje inwestycję w ich okolicy i kiedy będą dostępne ich usługi. Z drugiej strony przedsiębiorcom telekomunikacyjnym brak jest wiedzy o pustostanach, a więc o punktach adresowych, gdzie na pewno nie znajdą klienta na swoje usługi.

Projektowana ustawa ma te problemy rozwiązać poprzez budowę nowego systemu informatycznego SIDSUSIS. Zgodnie z proponowanymi przepisami za jego przygotowanie odpowiedzialny będzie minister ds. informatyzacji. Dostęp do tej bazy ma być powszechny i nieodpłatny. Podstawą funkcjonowania i aktualizacji rejestru będą dane dostarczane przez poszczególnych operatorów, a także rejestry: ewidencji gruntów i budynków (EGiB), państwowego rejestru granic (PRG) oraz ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA).

Nowelizacja ma wejść w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, choć przepisy te nie wyznaczają sztywnego terminu wdrożenia SIDSUSIS. Ten ma być określony później, odrębnym komunikatem ministra ds. informatyzacji.

Koszty budowy i utrzymania systemu SIDUSIS oszacowano na 6,1 mln zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS