|2022-07-04|
Prawo
Rząd szykuje nowy GIS-owy rejestr dotyczący sieci szerokopasmowych
Proponowany przez rząd System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDSUSIS) ma ułatwić obywatelom znalezienie dostawcy internetu, inwestorom pomoże zaś w planowaniu inwestycji. Opublikowano właśnie projekt ustawy, która ma regulować szczegóły dotyczące tego nowego rejestru.
fot. Geoportal.gov.pl
|
|
|
|
|
|
Jak wyjaśniają autorzy projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, przepisy te są odpowiedzią na wyzwania związane z intensywną rozbudową sieci szerokopasmowych. Tylko do 2029 roku wydanych zostanie w Polsce na ten cel nawet 10 mld zł.
Obecnie brak jest jednak publicznego systemu, który jako baza danych prezentowałby aktualizowane w sposób ciągły informacje o punktach adresowych, które są w zasięgu sieci szerokopasmowych – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. W związku z tym obywatele nie mają odpowiedniego dostępu do informacji, czy mogą skorzystać z wybudowanych sieci szerokopasmowych, jakiego rodzaju usługi są świadczone, jaka jest oferta dostępu do internetu (w tym cennik) oraz z kim należy się skontaktować w celu zawarcia umowy. Dodatkowo obywatele mają prawo wiedzieć, kto realizuje inwestycję w ich okolicy i kiedy będą dostępne ich usługi. Z drugiej strony przedsiębiorcom telekomunikacyjnym brak jest wiedzy o pustostanach, a więc o punktach adresowych, gdzie na pewno nie znajdą klienta na swoje usługi.
Projektowana ustawa ma te problemy rozwiązać poprzez budowę nowego systemu informatycznego SIDSUSIS. Zgodnie z proponowanymi przepisami za jego przygotowanie odpowiedzialny będzie minister ds. informatyzacji. Dostęp do tej bazy ma być powszechny i nieodpłatny. Podstawą funkcjonowania i aktualizacji rejestru będą dane dostarczane przez poszczególnych operatorów, a także rejestry: ewidencji gruntów i budynków (EGiB), państwowego rejestru granic (PRG) oraz ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA).
Nowelizacja ma wejść w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, choć przepisy te nie wyznaczają sztywnego terminu wdrożenia SIDSUSIS. Ten ma być określony później, odrębnym komunikatem ministra ds. informatyzacji.
Koszty budowy i utrzymania systemu SIDUSIS oszacowano na 6,1 mln zł.
JK
|