Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-07-01| GIS

Najnowsze dane o polskich złożach na mapach

Państwowy Instytu Geologiczny opublikował właśnie kolejny „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce”. Dane o krajowych złożach udostępniono m.in. w formie map oraz plików GIS.


Najnowsze dane o polskich złożach na mapach

Najnowsze wydanie zawiera dane o stanie zagospodarowania, zasobach i rocznym wydobyciu dla ponad 14,5 tys. złóż kopalin według stanu na 31 grudnia 2021 r. Tradycyjnie już informacje o udokumentowanych zasobach pogrupowano pod względem rodzaju i przeznaczenia kopaliny i zestawiono w tabelach, do których dołączono krótkie informacje tekstowe.

Bilans, a także dodatkowe informacje o poszczególnych grupach kopalin, w tym komplet map rastrowych (cztery mapy wycinkowe w skali 1:200 000, dwie w skali 1:500 000 oraz siedem map Polski w skali 1:1 000 000), a także pliki w popularnym formacie SHP zawierające dane przestrzenne dotyczące złóż kopalin oraz obszarów i terenów górniczych Instytut udostępnia poprzez witrynę Surowce mineralne Polski.

Źródło danych o zasobach złóż kopalin, niezbędnych do sporządzenia Bilansu, stanowią dokumentacje geologiczne złóż kopalin zatwierdzane, a następnie przesyłane przez organy administracji geologicznej – ministra właściwego ds. środowiska, marszałków województw oraz starostów powiatowych (m.in. do Narodowego Archiwum Geologicznego). Informacje na temat ruchu zasobów oraz wielkości wydobycia są przekazywane przez użytkowników złóż w formie formularzy sprawozdawczych, zgodnie z zapisami ustawy z 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity: DzU z 2022, poz. 1072), określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 15 listopada 2011 r. w sprawie operatu ewidencyjnego oraz wzorów informacji o zmianach zasobów złoża kopaliny (tekst jednolity: DzU z 2021 r., poz. 998).

Mapy są sporządzane na podstawie informacji przestrzennej na bieżąco gromadzonej w Systemie Gospodarki i Ochrony Bogactw Mineralnych Polski MIDAS, dla którego danymi źródłowymi o granicach złóż kopalin są dokumentacje geologiczne złóż kopalin, a w przypadku braku możliwości pozyskania konturu z dokumentacji, dokumenty przesyłane do Rejestru obszarów górniczych i zamkniętych podziemnych składowisk dwutlenku węgla. Mapy opracowano dla złóż kopalin objętych własnością górniczą (z wyjątkiem wód podziemnych zaliczonych do kopalin) oraz dla większości złóż pozostałych kopalin.

Bilans wydawany jest corocznie od blisko 70 lat. Publikacja opracowywana jest nieprzerwanie począwszy od 1953 r., a przez Państwowy Instytut Geologiczny sporządzana i wydawana jest od 1988 r.

Źródło: PIG, AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama