wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-30| Teledetekcja, Software

Usługi dronowe wkrótce niczym Uber?

Czy już wkrótce usługi świadczone przy użyciu dronów będzie można zamawiać niczym Ubera? Z taką inicjatywą wyszła amerykańska firma Aquiline Drones.


Usługi dronowe wkrótce niczym Uber? <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Spółka ta zajmuje się m.in. szkoleniami operatorów dronów i ich ubezpieczaniem, a także produkcją własnych maszyn. Niedawno poszerzyła ona swoją ofertę o mobilną aplikację, która na zasadzie Ubera ma łączyć właścicieli bezzałogowców z osobami, które potrzebują ich usług. Program Aquiline Drone-on-Demand (ADoD) dostępny jest już zarówno w Google Play, jak i w Apple Store. W jaki sposób działa?

Po zainstalowaniu aplikacji użytkownik tworzy swój profil, a następnie może przejść do wyboru usług świadczonych przez drony zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Po określeniu parametrów zlecenia zapytanie jest analizowane pod względem wykonalności, a następnie przekazywane do wyselekcjonowanych operatorów dronów zarejestrowanych w tej usłudze (w większości są to absolwenci kursów firmy Aquiline Drones).

Zakres usług, jakie można zamówić przez tę aplikację, jest bardzo szeroki i obejmuje m.in.: wykonywanie inspekcji obiektów infrastrukturalnych, pozyskiwanie zdjęć lotniczych, filmowanie wydarzeń, monitorowanie pól uprawnych oraz obszarów cennych przyrodniczo, a także czyszczenie paneli słonecznych czy spryskiwanie pól. W planach twórców aplikacji jest uwzględnienie również doręczania przesyłek – udostępnienie tej kategorii zleceń uzależnione jest jednak od przyjęcia odpowiednich regulacji przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Obecnie program działa w trybie beta, co oznacza, że od złożenia zlecenia do jego realizacji może minąć nawet 30 dni. Twórcy aplikacji liczą jednak, że docelowo czas ten uda się znacząco skrócić. Zapowiadają ponadto rozbudowywanie swojej aplikacji o nowe funkcje, takie jak choćby możliwość obsługi za pomocą komend głosowych, transmitowanie obrazu z drona dla zleceniodawcy czy rozpoznawanie obiektów przy użyciu algorytmów uczenia maszynowego.

Dodajmy, że na razie usługa działa tylko w USA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS