Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-30| GNSS, Geodezja

Dlaczego nowe stacje ASG-EUPOS obsługują tylko 3 systemy GNSS?

W ostatnim czasie informowaliśmy na Geoforum.pl o uruchomieniu dwóch nowych stacji ASG-EUPOS. Wiadomości te zrodziły pytanie, dlaczego zainstalowane na nich odbiorniki odbierają sygnały tylko trzech systemów GNSS, a nie – jak to jest w przypadku większości stacji – czterech.


Dlaczego nowe stacje ASG-EUPOS obsługują tylko 3 systemy GNSS?

Mowa o stacjach w Braniewie w woj. warmińsko-mazurskim oraz Oleśnicy w woj. dolnośląskim. Z informacji Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wynika, że zainstalowano na nich odbiorniki Trimble NetR9 pozwalające na obserwacje systemów nawigacyjnych GPS, GLONASS i Galileo. Tymczasem – jak wynika z mapy udostępnionej na stronie ASG-EUPOS – zdecydowana większość stacji tego systemu odbiera również chińskie sygnały BeiDou. Dlaczego nie dotyczy to nowych stacji?

Jak wyjaśnia GUGiK, odbiorniki dla obu wspomnianych stacji nie były nabywane w ostatnim czasie specjalnie dla nich, pochodzą natomiast z zapasów Urzędu. „Należy tu jednak zdecydowanie podkreślić, że montaż na tych stacjach odbiorników 3 x GNSS nie oznacza braku dostępności sieciowych korekt czterosystemowych w ich bezpośrednim sąsiedztwie!” – czytamy w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji.

„Oprogramowanie systemu ASG-EUPOS ma funkcjonalność (tzw. Sparse GNSS), która pozwala na generowanie danych korekcyjnych z 4 systemów GNSS, nawet gdy niektóre stacje śledzą jedynie 3 systemy GNSS. Na obszarze, na którym jest planowana instalacja stacji zagęszczających, aktualnie działają i w dalszym ciągu będą dostępne dane korekcyjne z 4 systemów GNSS” – pisze GUGiK.

Urząd wyjaśnia jednocześnie, że budowane stacje zagęszczające uzupełniają i wzmacniają konstrukcję sieci oraz zdolność modelowania parametrów niezbędnych do generowania sieciowych danych korekcyjnych z 4 systemów GNSS. W przypadku nowo powstałej stacji w Oleśnicy, zarówno w rejonie tej stacji, jak i pobliskiego Wrocławia, dane korekcyjne RTN zawierają sygnały GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou.

„Budowa stacji zagęszczających w rejonach, gdzie są większe odległości pomiędzy stacjami, nawet wyposażenie ich w sprzęt 3 x GNSS pozwala na lepsze wyznaczenie parametrów atmosfery odpowiedzialnych za zniekształcenie sygnałów GNSS. Modelowanie jono- i troposfery z uwzględnieniem stacji zagęszczających oraz wykorzystanie funkcji uzupełniania brakujących sygnałów GNSS z okolicznych stacji daje lepsze rezultaty w pomiarach RTN niż pomiary z pominięciem tych stacji” – przekonuje GUGiK. „W naszej opinii instalacja nowych stacji wyposażonych w aktualne odbiorniki powinna poprawić jakość serwisów czasu rzeczywistego, nawet tych czterosystemowych” – podsumowuje swoją odpowiedź Urząd.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS