wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-29| artykuł sponsorowany | Firma

Geologia Polski - kamienie i minerały występujące w naszym kraju

Wbrew powszechnemu przekonaniu w Polsce spotkamy cenne minerały i kamienie. Coraz częściej nie tylko pasjonaci geologii, lecz nawet rodziny z dziećmi organizują wyprawy w poszukiwaniu kamieni i minerałów na terenie naszego kraju. Poniżej kilka informacji o tym, czego może spodziewać się miłośnik geologii w Polsce i w jakich regionach ma szansę znaleźć cenne okazy.


Geologia Polski - kamienie i minerały występujące w naszym kraju

Kamienie i minerały występujące w Polsce

Podróżując po Polsce i zwiedzając nasz kraj, warto zwrócić uwagę na występowanie minerałów oraz kamieni na szlakach rezerwatów przyrody, kopalni turystycznych, a także w górach, lasach i na plaży.

Spośród minerałów w Polsce występują: fluoryt, magnezyt, chalcedon, ametyst, kwarc, opal, markasyt, krzemień, złoto, kalcyt, chryzopraz, dolomit, agat, topaz, jaspis, gips, piryt, halit, szmaragd, krzemień pasiasty, kryształ górski, bursztyn bałtycki. Na terenie naszego kraju spotkamy więc aż 20 rodzajów minerałów, które zachwycają swoją urodą, są wykorzystywane w branży jubilerskiej, a niektóre z nich pozostają prawdziwymi ewenementami na skalę Europy i świata.

Miejsce występowania najciekawszych polskich minerałów

Fluoryt

To bardzo powszechny minerał, który w przyrodzie występuje w różnych kolorach, a pod wpływem promieni UV świeci. Jest on wykorzystywany jako materiał rzeźbiarski i kamień jubilerski, ale z powodzeniem używa się go także w produkcji tworzyw sztucznych czy przemyśle szklarskim. W Polsce fluoryt występuje na Pogórzu Izerskim i na terenie Gór Izerskich i Kaczawskich, a także w okolicach Kletna, w województwie dolnośląskim.

Złoto

W Polsce ten cenny kruszec był wydobywany do XIX wieku. Dziś możemy odwiedzić zabytkowe Muzeum Złota w Złotym Stoku. Również tam, a także w Zalewie Złotoryjskim i w kanałach niedaleko Złotoryi nadal można znaleźć pojedyncze opiłki złota. Z tego względu każdego roku odbywają się tam mistrzostwa Polski w płukaniu złota.

Szmaragd

Nie są to takie szmaragdy, jakie znajdziemy w Republice Zambii czy Stanach Zjednoczonych, bo występujące w Polsce szmaragdy nie nadają się do celów jubilerskich. Obecne na Dolnym Śląsku, w okolicach miast Strzelin i Strzegom, jasnozielone kamienie występują w skałach pegmatytowych i mają do kilku centymetrów długości.

Chalcedon

Bardzo ładny kamień, który można znaleźć w okolicach Wałbrzycha, Szklar, Lwówka i Złotoryi. Chalcedon ma bardzo wiele odmian, m.in. agaty, chryzoprazy, prazy i heliotropy, karneole, damsonity, plazmy i onyksy, a także krwawniki, chalcedony mleczne, niebieskie czy żółte.

Kryształ górski

Cenione w jubilerstwie kamienie, które są jedną z najpospolitszych odmian kwarcu. Wyglądem przypominają szkło. Najpopularniejsze miejsca występowania kryształu górskiego w Polsce to Jegłowa i okolice Strzelina i Karkonosze.

Opal

Ten występujący w Polsce minerał jest kamieniem nieszlachetnym i – podobnie jak większość złóż minerałów w naszym kraju – występuje głównie na Dolnym Śląsku: w Jordanowie, Jaworze czy okolicach Świdnicy. Można go także znaleźć we fliszu karpackim i okolicach Chełma.

Markasyt

Minerał szlachetny określany miastem „złota dla głupców” ze względu na swój złoty połysk. W naszym kraju znajdziemy go w kopalniach rudy miedzi niedaleko Lubina, na Wzgórzu Strzegomskim, zwłaszcza w Pomorzanach, a także w okolicach Turoszowa i Nowej Słupi.

Topaz

Minerał, który występuje w przyrodzie rzadko, ale jeśli już się pojawia, to w dużych blokach. Wykorzystywany w jubilerstwie topaz występuje w Polsce w Górach Izerskich i Karkonoszach.

Krzemień pasiasty

Odmiana krzemienia, którą wyróżniają smugi i warstwy – jasne i ciemne – które często tworzą piękne wzory. Nazywany polskim diamentem kamień jest ewenementem na skalę świata. Znane jest tylko jedno miejsce jego występowania i znajduje się ono w naszym kraju, konkretnie na północ i wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego.


«« powrótwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS