Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-29| Teledetekcja

ESA zamawia unikatowego satelitę teledetekcyjnego FORUM

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała z koncernem Airbus umowę o wartości 160 mln euro na budowę innowacyjnego satelity obserwacyjnego FORUM. Urządzenie ma pomóc w lepszym zrozumieniu zmian ziemskiego klimatu.


ESA zamawia unikatowego satelitę teledetekcyjnego FORUM <br />
fot. ESA
fot. ESA

FORUM to skrót od Far-infrared Outgoing Radiation Understanding and Monitoring. Jak podpowiada nazwa, satelita będzie monitorował emitowane przez naszą planetę promieniowanie w zakresie dalekiej podczerwieni. Czemu będzie to służyć?

Jak tłumaczą eksperci z ESA, misja będzie skupiać się na tej części spektrum promieniowania elektromagnetycznego, która pełni bardzo istotną rolę w kształtowaniu ziemskiej pogody. Daleka podczerwień odpowiada bowiem za ponad połowę długofalowej energii wypromieniowywanej przez Ziemię. Mimo to owa część spektrum nie była dotychczas szczegółowo monitorowana z kosmosu. Właśnie tę lukę w pomiarach ma wypełniać misja FORUM, a to pozwoli znacznie lepiej zrozumień ziemski klimat oraz prognozować jego zmiany spowodowane globalnym ociepleniem.

Głównym wykonawcą prac przy budowie satelity będzie europejski koncern Airbus, zaś sensor teledetekcyjny tego aparatu (Fourier Transform Spectrometer) powstanie w zakładach niemieckiej firmy OHB. FORUM ma znaleźć się w kosmosie w 2027 r. – zakładają wstępne plany ESA.

Misja FORUM jest częścią realizowanego przez ESA programu EarthExplorer. Jego celem jest z jednej strony rozwijanie satelitarnych misji, które mają dostarczać specjalistycznych danych z obserwacji Ziemi, a z drugiej strony ma być poligonem doświadczalnym dla przełomowych technologii satelitarnych. Pierwszą misją w ramach Earth Explorer była GOCE – celem tego przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. W trakcie realizacji są zaś misje: SMOS, CryoSat-2, Swarm, a ostatnio Aeolus, których zadaniem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej, ziemskiego pola magnetycznego oraz wiatrów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS