wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-24| GIS, Teledetekcja, Prawo

Zdjęcia ukośne i modele mesh również będą trafiać do PZGiK

Opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT ma być odpowiedzią na postęp technologiczny dokonujący się w dziedzinie fotogrametrii.


Zdjęcia ukośne i modele mesh również będą trafiać do PZGiK <br />
Model mesh dla fragmentu Gdańska
Model mesh dla fragmentu Gdańska

Jak czytamy w uzasadnieniu tego projektu, potrzeba wydania nowych przepisów wynika z bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego i automatyzacji procesu produkcji. „Część obowiązujących przepisów rozporządzenia ogranicza możliwość zastosowania nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających na szybsze i mniej kosztowne opracowanie danych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, o wysokiej jakości. Biorąc powyższe pod uwagę, w projekcie rozporządzenia zaproponowano regulacje mające na celu doprecyzowanie regulacji dotyczących charakterystyki dokładnościowej zbiorów danych ujętych w obowiązujących przepisach. Regulacje te upraszczają dotychczasowe przepisy, a – co za tym idzie – upraszczają sposób realizacji prac geodezyjnych przez wykonawców tych prac” – zapewniają autorzy projektu.

Rozporządzenie ma m.in. dopuszczać, by w PZGiK gromadzić ukośne zdjęcia lotnicze. „Zdjęcia ukośne, dzięki ich wysokiej wartości fotointerpretacyjnej, są cennym źródłem informacji. Przyspieszają ocenę wizualną terenu i wzbogacają analizę z perspektywy czterech kierunków” – napisano w uzasadnieniu. Równolegle w rozporządzeniu wprowadzony zostanie produkt zortorektyfikowany powstały z tych zdjęć, czyli ortofotomapa ukośna.

Doprecyzowano także dotychczasowe zapisy dotyczące tzw. ortofotomapy prawdziwej. W dotychczasowym rozporządzeniu funkcjonuje ona bowiem jako ortofotomapa opracowana na podstawie numerycznego modelu pokrycia terenu.

Wprowadzono ponadto szczegółowy podział danych wchodzących w skład bazy numerycznego modelu terenu. Pozwoli to przyjmować do PZGiK dane wysokościowe wykonywane nowymi technologiami, w szczególności modele siatkowe 3D, zwane także modelami mesh. „Modele siatkowe 3D, dzięki ich wysokiej wartości fotointerpretacyjnej, w połączeniu z innymi danymi przestrzennymi (np. ortofotomapami) są cennym źródłem informacji i umożliwiają fotorealistyczne przedstawienie obiektów przestrzennych. Modele siatkowe 3D są jednym z głównych elementów tzw. cyfrowych bliźniaków miast, które wspierają procesy planistyczne i decyzyjne w zakresie planowania przestrzennego czy zarządzania kryzysowego na poziomie Państwa jak również administracji samorządowej” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi do tych przepisów można składać do 6 lipca.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS