Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-06-24| GIS, Teledetekcja, Prawo

Zdjęcia ukośne i modele mesh również będą trafiać do PZGiK

Opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT ma być odpowiedzią na postęp technologiczny dokonujący się w dziedzinie fotogrametrii.


Zdjęcia ukośne i modele mesh również będą trafiać do PZGiK <br />
Model mesh dla fragmentu Gdańska
Model mesh dla fragmentu Gdańska

Jak czytamy w uzasadnieniu tego projektu, potrzeba wydania nowych przepisów wynika z bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego i automatyzacji procesu produkcji. „Część obowiązujących przepisów rozporządzenia ogranicza możliwość zastosowania nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających na szybsze i mniej kosztowne opracowanie danych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, o wysokiej jakości. Biorąc powyższe pod uwagę, w projekcie rozporządzenia zaproponowano regulacje mające na celu doprecyzowanie regulacji dotyczących charakterystyki dokładnościowej zbiorów danych ujętych w obowiązujących przepisach. Regulacje te upraszczają dotychczasowe przepisy, a – co za tym idzie – upraszczają sposób realizacji prac geodezyjnych przez wykonawców tych prac” – zapewniają autorzy projektu.

Rozporządzenie ma m.in. dopuszczać, by w PZGiK gromadzić ukośne zdjęcia lotnicze. „Zdjęcia ukośne, dzięki ich wysokiej wartości fotointerpretacyjnej, są cennym źródłem informacji. Przyspieszają ocenę wizualną terenu i wzbogacają analizę z perspektywy czterech kierunków” – napisano w uzasadnieniu. Równolegle w rozporządzeniu wprowadzony zostanie produkt zortorektyfikowany powstały z tych zdjęć, czyli ortofotomapa ukośna.

Doprecyzowano także dotychczasowe zapisy dotyczące tzw. ortofotomapy prawdziwej. W dotychczasowym rozporządzeniu funkcjonuje ona bowiem jako ortofotomapa opracowana na podstawie numerycznego modelu pokrycia terenu.

Wprowadzono ponadto szczegółowy podział danych wchodzących w skład bazy numerycznego modelu terenu. Pozwoli to przyjmować do PZGiK dane wysokościowe wykonywane nowymi technologiami, w szczególności modele siatkowe 3D, zwane także modelami mesh. „Modele siatkowe 3D, dzięki ich wysokiej wartości fotointerpretacyjnej, w połączeniu z innymi danymi przestrzennymi (np. ortofotomapami) są cennym źródłem informacji i umożliwiają fotorealistyczne przedstawienie obiektów przestrzennych. Modele siatkowe 3D są jednym z głównych elementów tzw. cyfrowych bliźniaków miast, które wspierają procesy planistyczne i decyzyjne w zakresie planowania przestrzennego czy zarządzania kryzysowego na poziomie Państwa jak również administracji samorządowej” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Uwagi do tych przepisów można składać do 6 lipca.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama