Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-22| Mapy

XVIII-wieczna mapa w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej

Dr Robert Klimek przekazał nieodpłatnie Muzeum Ziemi Piskiej jedną z map prezentowanych na wystawie czasowej pt. „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.”. Kartograficzny zabytek z XVIII w. ukazuje dawne pogranicze prusko-rosyjskie.


XVIII-wieczna mapa w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej

Zakończyła się wystawa czasowa otwarta podczas Nocy Muzeów. Od 20 maja przez niemal miesiąc można było oglądać ekspozycję zabytkowych map ze zbiorów dr. Roberta Klimka z Olsztyna. Historyk wybrał ze swoich zbiorów ponad 30 kartograficznych eksponatów, które prezentowały „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.”

Na zakończenie współpracy związanej z wystawą, dr Robert Klimek przekazał do zasobów Muzeum Ziemi Piskiej jedną z map, która prezentuje fragment Prus w drugiej połowie XVIII w. Na mapie z łatwością można odnaleźć dawny Johannisburg oraz okoliczne miejscowości i jeziora Śniardwy, Nidzkie i Roś.

Mapę „Des Königreichs Preussen, ostsüdlicher Theil, nr 52” opracował austriacki kartograf Franz Johann Joseph von Reilly. Po raz pierwszy została zaprezentowana w atlasie „Schauplatz der fünf Teile der Welt” wydanym w Wiedniu w 1789 r.

Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS