wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-21| GIS, Mapy, Prawo

Rząd szykuje kolejne zmiany na mapach hałasu

Strategiczne mapy hałasu mają być wykonywane według zmodyfikowanej metodyki – zakłada opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska.


Rząd szykuje kolejne zmiany na mapach hałasu

Przypomnijmy, że strategiczne mapy hałasu mają zastąpić wykonywane dotychczas mapy akustyczne. Obowiązek ich opracowania spoczywa na zarządcach wybranych dróg, linii kolejowych i lotnisk, a także na prezydentach miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Mapy te mają powstać do końca czerwca br. i być aktualizowane co 5 lat.

Konieczność wydania rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, sposobu ich prezentacji i formy ich przekazywania wynika z nowelizacji przepisów unijnych. Projektowany akt będzie wymagać np., by do map hałasu załączać dane liczbowe dotyczące szacunkowej liczby osób dotkniętych znaczną uciążliwością hałasu oraz szkodliwymi tego skutkami takimi jak znaczne zaburzenia snu czy choroba niedokrwienna.

Aktualny wymóg, zgodnie z którym zarządzający drogami sporządza strategiczne mapy hałasu poza granicami miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy, spowodował, że drogi krajowe biegnące przy granicy tych miast niejednokrotnie przecinają ich granice w kilku lub nawet kilkunastu punktach. To powoduje zaś, że podzielone są one na wiele krótkich odcinków, dla których wykonywane są mapy. Efektem są duże problemy przy wydzieleniu tych odcinków dla zarządzającego drogami krajowymi, w związku z czym wskazane jest, aby strategiczne mapy dla głównych dróg były sporządzane przez zarządzających również na terenie tych miast – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. Z kolei główne linie kolejowe nie przebiegają wzdłuż granic miast i przecinają je w jednym punkcie, w związku z tym dla nich nie zmieniono przepisów rozporządzenia.

Istotną zmianą z punktu widzenia geodezji jest możliwość wykonania mapy hałasu na bazie numerycznego modelu terenu z grupy NMT3. Zgodnie z rozporządzeniem ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych… są to opracowania o średniej kwadratowej błędów wysokości normalnej H większej niż 0,2 m. Po dane te będzie można jednak sięgnąć tylko wtedy, gdy niedostępne będą modele z grupy NMT1 (błąd poniżej 0,1 m) bądź NMT2 (błąd 0,1-0,2 m).

Rozporządzenie zakłada ponadto, że części graficzne map mają być udostępniane zgodnie z ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Większość przepisów projektowanego rozporządzenia ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS