Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-06-15| Geodezja, Ludzie

Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej

Wczoraj (14 czerwca) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się prezentacja monografii prof. Stanisława Białousza pt. „Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej. Bazy danych o glebach i przykłady zastosowań” połączona z otwarciem wystawy „Historyczne i współczesne mapy gleb Polski”.


Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej <br />
Prof. Stanisław Białousz oprowadza zebranych po wystawie
Prof. Stanisław Białousz oprowadza zebranych po wystawie
Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej <br />
Monografia "Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej" ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej PW
Monografia "Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej" ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej PW

Jak przyznaje sam autor w przedmowie do monografii, inspiracją do jej napisania była setna rocznica utworzenia na Politechnice Warszawskiej w 1921 r. Wydziału Mierniczego, obecnego Wydziału Geodezji i Kartografii, jako samodzielnej jednostki. „Gleboznawstwo na tym Wydziale i na wcześniej utworzonym Wydziale Inżynierii Rolnej odgrywało istotną rolę zarówno z punktu widzenia nauczania, jak i badań służących geodezji rolnej, melioracjom, a także urbanistyce. Gabinet, Zakład, później Katedra Gleboznawstwa wypracowały poważną pozycję w polskim gleboznawstwie” – pisze Stanisław Białousz.

Monografia jest jednak opracowaniem o zakresie znacznie szerszym niż sugeruje tytuł. Zwraca na to uwagę recenzent prof. Cezary Kabała z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. „Owszem, Autor obszernie relacjonuję drogę naukową oraz osiągnięcia profesora Miklaszewskiego i jego następców na Politechnice Warszawskiej, którzy stworzyli jeden z najaktywniejszych w Polsce ośrodków badań gleboznawczych (…) Jednak recenzowana praca to również prawdopodobnie pierwsza od czasów słynnych »Myśli przewodnich systematyki gleb« Michała Strzemskiego próba syntetycznej analizy zmian w systematykach gleb Polski na tle zmieniających się wewnętrznych i zewnętrznych koncepcji na rolę i funkcje gleb” – podkreśla prof. Cezary Kabała.

W uroczystości prezentacji monografii wzięli udział dziekan i pracownicy WGiK PW, a także przedstawiciele m.in. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, AGH w Krakowie, SGGW, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Prezentacji książki towarzyszyło również otwarcie wystawy „Historyczne i współczesne mapy gleb Polski” w Dużej Auli Gmachu Głównego PW. Prezentowane są na niej w pełnych rozmiarach mapy zamieszczone w załączniku do książki „Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej”, a także kilka dodatkowych map.

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii

Życiorys i obszerny wywiad z prof. Stanisławem Białouszem można znaleźć w jubileuszowej publikacji pt. „Poczet Profesorów”.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama