|2022-06-15|
Geodezja, Ludzie
Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej
Wczoraj (14 czerwca) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się prezentacja monografii prof. Stanisława Białousza pt. „Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej. Bazy danych o glebach i przykłady zastosowań” połączona z otwarciem wystawy „Historyczne i współczesne mapy gleb Polski”.
Prof. Stanisław Białousz oprowadza zebranych po wystawie
|
|
Monografia "Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej" ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej PW
|
|
|
|
|
Jak przyznaje sam autor w przedmowie do monografii, inspiracją do jej napisania była setna rocznica utworzenia na Politechnice Warszawskiej w 1921 r. Wydziału Mierniczego, obecnego Wydziału Geodezji i Kartografii, jako samodzielnej jednostki. „Gleboznawstwo na tym Wydziale i na wcześniej utworzonym Wydziale Inżynierii Rolnej odgrywało istotną rolę zarówno z punktu widzenia nauczania, jak i badań służących geodezji rolnej, melioracjom, a także urbanistyce. Gabinet, Zakład, później Katedra Gleboznawstwa wypracowały poważną pozycję w polskim gleboznawstwie” – pisze Stanisław Białousz.
Monografia jest jednak opracowaniem o zakresie znacznie szerszym niż sugeruje tytuł. Zwraca na to uwagę recenzent prof. Cezary Kabała z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. „Owszem, Autor obszernie relacjonuję drogę naukową oraz osiągnięcia profesora Miklaszewskiego i jego następców na Politechnice Warszawskiej, którzy stworzyli jeden z najaktywniejszych w Polsce ośrodków badań gleboznawczych (…) Jednak recenzowana praca to również prawdopodobnie pierwsza od czasów słynnych »Myśli przewodnich systematyki gleb« Michała Strzemskiego próba syntetycznej analizy zmian w systematykach gleb Polski na tle zmieniających się wewnętrznych i zewnętrznych koncepcji na rolę i funkcje gleb” – podkreśla prof. Cezary Kabała.
W uroczystości prezentacji monografii wzięli udział dziekan i pracownicy WGiK PW, a także przedstawiciele m.in. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, AGH w Krakowie, SGGW, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prezentacji książki towarzyszyło również otwarcie wystawy „Historyczne i współczesne mapy gleb Polski” w Dużej Auli Gmachu Głównego PW. Prezentowane są na niej w pełnych rozmiarach mapy zamieszczone w załączniku do książki „Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej”, a także kilka dodatkowych map.
Więcej zdjęć z uroczystości w galerii
Życiorys i obszerny wywiad z prof. Stanisławem Białouszem można znaleźć w jubileuszowej publikacji pt. „Poczet Profesorów”.
DC
|