wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-15| Geodezja, Ludzie

Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej

Wczoraj (14 czerwca) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się prezentacja monografii prof. Stanisława Białousza pt. „Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej. Bazy danych o glebach i przykłady zastosowań” połączona z otwarciem wystawy „Historyczne i współczesne mapy gleb Polski”.


Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej <br />
Prof. Stanisław Białousz oprowadza zebranych po wystawie
Prof. Stanisław Białousz oprowadza zebranych po wystawie
Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej <br />
Monografia "Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej" ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej PW
Monografia "Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej" ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej PW

Jak przyznaje sam autor w przedmowie do monografii, inspiracją do jej napisania była setna rocznica utworzenia na Politechnice Warszawskiej w 1921 r. Wydziału Mierniczego, obecnego Wydziału Geodezji i Kartografii, jako samodzielnej jednostki. „Gleboznawstwo na tym Wydziale i na wcześniej utworzonym Wydziale Inżynierii Rolnej odgrywało istotną rolę zarówno z punktu widzenia nauczania, jak i badań służących geodezji rolnej, melioracjom, a także urbanistyce. Gabinet, Zakład, później Katedra Gleboznawstwa wypracowały poważną pozycję w polskim gleboznawstwie” – pisze Stanisław Białousz.

Monografia jest jednak opracowaniem o zakresie znacznie szerszym niż sugeruje tytuł. Zwraca na to uwagę recenzent prof. Cezary Kabała z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. „Owszem, Autor obszernie relacjonuję drogę naukową oraz osiągnięcia profesora Miklaszewskiego i jego następców na Politechnice Warszawskiej, którzy stworzyli jeden z najaktywniejszych w Polsce ośrodków badań gleboznawczych (…) Jednak recenzowana praca to również prawdopodobnie pierwsza od czasów słynnych »Myśli przewodnich systematyki gleb« Michała Strzemskiego próba syntetycznej analizy zmian w systematykach gleb Polski na tle zmieniających się wewnętrznych i zewnętrznych koncepcji na rolę i funkcje gleb” – podkreśla prof. Cezary Kabała.

W uroczystości prezentacji monografii wzięli udział dziekan i pracownicy WGiK PW, a także przedstawiciele m.in. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, AGH w Krakowie, SGGW, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Prezentacji książki towarzyszyło również otwarcie wystawy „Historyczne i współczesne mapy gleb Polski” w Dużej Auli Gmachu Głównego PW. Prezentowane są na niej w pełnych rozmiarach mapy zamieszczone w załączniku do książki „Klasyfikacja i kartografia gleb w Politechnice Warszawskiej”, a także kilka dodatkowych map.

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii

Życiorys i obszerny wywiad z prof. Stanisławem Białouszem można znaleźć w jubileuszowej publikacji pt. „Poczet Profesorów”.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS