wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-09| GIS, Teledetekcja

Google prezentuje Dynamic World: stale aktualną bazę pokrycia terenu

Amerykańska firma Google ogłosiła dziś udostępnienie otwartej bazy Dynamic World, która pozwala na bieżąco śledzić zmiany w pokryciu terenu na całym świecie.


Google prezentuje Dynamic World: stale aktualną bazę pokrycia terenu
Google prezentuje Dynamic World: stale aktualną bazę pokrycia terenu

W ostatnich latach powstało już mnóstwo różnorodnych baz pokrycia terenu opracowanych na podstawie zobrazowań satelitarnych. Ich wspólnym mankamentem jest aktualność. Na ogół są one bowiem generowane co rok, rzadziej co miesiąc, a samo wygenerowanie zestawu danych na bazie zdjęć satelitarnych może zająć kilka tygodni lub nawet miesięcy. A przecież w wielu zakątkach świata pokrycie terenu potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie. Zapewnienie dostępu do tego typu danych aktualizowanych w czasie prawie rzeczywistym dałoby zatem naukowcom czy decydentom wiele korzyści.

Odpowiedzią na tę potrzebę jest baza Dynamic World przygotowana przez firmę Google wspólnie z World Resources Institute (WRI). Do jej opracowania i aktualizacji wykorzystywane są zobrazowania z europejskich satelitów optycznych Sentinel-2 (dziennie pozyskują one nawet 5 tys. scen) przetwarzane na platformie Google Earth Engine przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji.

Wynikiem tej obróbki jest na bieżąco aktualizowana globalna baza w rozdzielczości 10 metrów uwzględniająca 9 kategorii pokrycia terenu: wodę, zalaną roślinność, obszary zabudowane, drzewa, uprawy, trawy, zakrzaczenia, śnieg/lód oraz goły grunt. Dynamic World pozwala śledzić zmiany pokrycia terenu od czerwca 2015 roku do nawet dwóch dni wstecz.

W ocenie twórców baza ta oferuje nową jakość w badaniu efektów takich zjawisk jak śnieżyce, erupcje wulkanów czy pożary. Na jej podstawie naukowcy i decydenci mogą lepiej planować ochronę, zarządzanie oraz rekultywację obszarów lądowych, a także na bieżąco monitorować rezultaty tych działań.

Co istotne, baza Dynamic World ma charakter otwarty. Oznacza to nie tylko, że wszyscy chętni mogą korzystać z tych zasobów bez opłat. Dzięki udostępnieniu metodologii generowania tych danych możliwie jest bowiem również tworzenie własnych produktów bazujących na tym rejestrze. Szczegóły dotyczące Dynamic World opublikowano dziś w recenzowanym artykule, który ukazał się w czasopiśmie „Nature Scientific Data”.

Baza Dynamic World dostępna jest pod adresem www.dynamicworld.app.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS