wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-07| Teledetekcja

Na WGiK PW opracują automatyczne metody klasyfikacji terenu

AGLand to projekt realizowany na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, którego celem jest opracowanie automatycznych metod globalnej klasyfikacji pokrycia i użytkowania terenu dla wybranych klas tematycznych.


Na WGiK PW opracują automatyczne metody klasyfikacji terenu <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rozwój metod dostarczających informacji o pokryciu i użytkowaniu terenu jest jednym z kluczowych obszarów badań współczesnej teledetekcji. Wiąże się to z tym, że jest to informacja niezbędna w wielu zastosowaniach, m.in. zarządzaniu zasobami naturalnymi, ochronie środowiska, zarządzaniu bezpieczeństwem żywnościowym czy pomocy humanitarnej. Zaletą teledetekcji jest możliwość automatyzacji analizowania rozległych obszarów oraz zwykle niższy koszt względem metod tradycyjnego zbierania informacji w terenie. Nowe źródła danych satelitarnych, takie jak Sentinel-2, pozwalają użytkownikom końcowym nie tylko redukować koszty dzięki wolnemu dostępowi do danych, ale również uzyskiwać bardziej spójne i szczegółowe dane wynikające z globalnego zasięgu i dużej rozdzielczości przestrzennej danych: dziesięciometrowego rozmiaru piksela w terenie.
Współczesne wysiłki kluczowych europejskich ośrodków teledetekcyjnych zmierzają do uzyskania wielkoobszarowych map pokrycia terenu o rozdzielczości 10 m.

Celem projektu AGLand jest zaproponowanie metodyki klasyfikacji mającej potencjał globalny do szczegółowego podziału klasy zabudowa (na podtypy: budynki oraz infrastruktura drogowa) oraz klasy lasy (na podtypy: lasy liściaste i iglaste) na zobrazowaniach Sentinel-2 wraz ze zgrubnym oszacowaniem niepewności zaklasyfikowania. Do realizacji tego celu planuje się zastosować nadzorowane metody klasyfikacyjne wykorzystujące zbiory treningowe utworzone na podstawie istniejących baz danych.

Wykonawcami projektu są: dr inż. Artur Nowakowski (WGiK PW, kierownik projektu), dr hab. inż. Przemysław Kupidura (WGiK PW), mgr inż Anna Płatek (WGiK PW), mgr inż. Oskar Graszka (WGiK PW), dr inż. Karol Przeździecki (WIBHIŚ PW), prof. dr hab. inż. Jarosław Zawadzki (WIBHIŚ PW), prof. dr hab. inż. Władysław Skarbek (WEiTI PW), dr Dario Spiller (The School of Aerospace Engineering, Sapienza University of Rome).

Źródło: WGiK PW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS