Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-06-07| Teledetekcja

Na WGiK PW opracują automatyczne metody klasyfikacji terenu

AGLand to projekt realizowany na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, którego celem jest opracowanie automatycznych metod globalnej klasyfikacji pokrycia i użytkowania terenu dla wybranych klas tematycznych.


Na WGiK PW opracują automatyczne metody klasyfikacji terenu <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rozwój metod dostarczających informacji o pokryciu i użytkowaniu terenu jest jednym z kluczowych obszarów badań współczesnej teledetekcji. Wiąże się to z tym, że jest to informacja niezbędna w wielu zastosowaniach, m.in. zarządzaniu zasobami naturalnymi, ochronie środowiska, zarządzaniu bezpieczeństwem żywnościowym czy pomocy humanitarnej. Zaletą teledetekcji jest możliwość automatyzacji analizowania rozległych obszarów oraz zwykle niższy koszt względem metod tradycyjnego zbierania informacji w terenie. Nowe źródła danych satelitarnych, takie jak Sentinel-2, pozwalają użytkownikom końcowym nie tylko redukować koszty dzięki wolnemu dostępowi do danych, ale również uzyskiwać bardziej spójne i szczegółowe dane wynikające z globalnego zasięgu i dużej rozdzielczości przestrzennej danych: dziesięciometrowego rozmiaru piksela w terenie.
Współczesne wysiłki kluczowych europejskich ośrodków teledetekcyjnych zmierzają do uzyskania wielkoobszarowych map pokrycia terenu o rozdzielczości 10 m.

Celem projektu AGLand jest zaproponowanie metodyki klasyfikacji mającej potencjał globalny do szczegółowego podziału klasy zabudowa (na podtypy: budynki oraz infrastruktura drogowa) oraz klasy lasy (na podtypy: lasy liściaste i iglaste) na zobrazowaniach Sentinel-2 wraz ze zgrubnym oszacowaniem niepewności zaklasyfikowania. Do realizacji tego celu planuje się zastosować nadzorowane metody klasyfikacyjne wykorzystujące zbiory treningowe utworzone na podstawie istniejących baz danych.

Wykonawcami projektu są: dr inż. Artur Nowakowski (WGiK PW, kierownik projektu), dr hab. inż. Przemysław Kupidura (WGiK PW), mgr inż Anna Płatek (WGiK PW), mgr inż. Oskar Graszka (WGiK PW), dr inż. Karol Przeździecki (WIBHIŚ PW), prof. dr hab. inż. Jarosław Zawadzki (WIBHIŚ PW), prof. dr hab. inż. Władysław Skarbek (WEiTI PW), dr Dario Spiller (The School of Aerospace Engineering, Sapienza University of Rome).

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama